20. yüzyıl tiyatro metinlerinde yaratıcı kriz
Creative crisis in 20th century theatre texts
- Tez No: 902956
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ADUGIT
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dramatik Sanatlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bilindiği üzere 20. Yüzyılda bilimsel gelişmeler savaş enstrümanlarına dönüştürülmüş, insani değerler zedelenmiş, sanat alanında ise yeni gerçeklik arayışları ortaya çıkmıştır. Bundan dolayıdır ki sanat alanında önemli dönüşümler yaşanmış ve bu çağ akımlar çağı olarak adlandırılmıştır. Çalışmanın odak noktasını oluşturan bu dönüşüm yaratıcı kriz bağlamında ele alınmış ve dramın yaşamla olan ilişkisi araştırılmıştır. Dönüşümün olanaklarını yaratmayan kriz çalışmanın kapsamı dışında bırakılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde sorun, buhran, felaket gibi negatif anlamlara sahip olan ama dönüştürücü etkisi olmayan olgular ile kriz arasındaki ayrımlar belirlenmiş; bu alanda çalışmalar üretmiş düşünürler aracılığıyla kavram üzerinden bir sınır denemesi yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde çağın dram anlayışını izleyebilmek için dram alanında çağın ne zaman başladığı tespit edilmiş, üçüncü bölümünde ise kavram üzerinden çağın yaşadığı değişim ve dönüşümün izleri sürülmüş, dram alanında 20. Yüzyılın sona erip ermediği tartışılmış, elde edilen verilerin sunulduğu sonuç kısmı ile çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
As it is known, in the 20th century, scientific developments were turned into instruments of war, human values were damaged, and new searches for reality emerged in the field of art. For this reason, important transformations took place in the field of art and this era was called the age of movements. This transformation, which forms the focus of the study, is discussed in the context of creative crisis and the relationship between drama and life is investigated. Crisis that does not create opportunities for transformation is excluded from the scope of the study. In the first part of the study, the distinctions between phenomena that have negative meanings but do not have a transformative effect, such as problem, depression, disaster, and crisis are determined; A verge attempt has been made on the concept through thinkers who have produced studies in this field. In the second part of the study, it was determined when the age began in the field of drama in order to follow the understanding of drama of the age. In the third part, the changes and transformation experienced by the age were traced through the concept, it was discussed whether the 20th century had ended in the field of drama, and the study was concluded with the conclusion part where the data obtained were presented.