Solid ve subsolid soliter pulmoner nodüllerin malignite olasılığı açısından bayes analizi ve PET-BT bulgularının karşılaştırılması
Comparison of bayesian analysis and PET-CT findings with respect to likelihood of malignancy in solid and subsolid solitary pulmonary nodules
- Tez No: 902957
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEZA UĞURMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Soliter pulmoner nodül (SPN), ≤ 3cm çaplı, kenarlarının en az üçte ikisi akciğer parankimi ile çevrili radyografik opasite olarak tanımlanır. Soliter pulmoner nodüllerin radyolojik olarak ilk tespit edildiğinde malign olup olmadığını belirlemede altın standart histopatolojik örneklemedir. Ancak soliter pulmoner nodülü olan her hastaya biyopsi uygulamak ya da cerrahi rezeksiyon yapmak hem olası komorbiditeler açısından hem de maliyet-etkinlik açısından önerilmemektedir. Literatürde nodüllerin malignite açısından bağımsız risk faktörleri tanımlanmış ancak bu bağımsız risk faktörlerinin Bayes teoremi kullanılarak birleşik risk analizi yapılabileceği ilk kez 1986 yılında Cummings ve arkadaşları tarafından ortaya atılmıştır. Daha sonra yapılan maliyet-etkinlik çalışmalarında %5'in altındaki risk oranına sahip hastaların takip edilmesi, %5-%60 arası risk oranlarına sahip hastalara biyopsi uygulanması, %60'ın üzerindeki risk oranına sahip hastaların ameliyat edilmesi önerilmiştir. Nodüllerin takibi için yayınlanan öneri kılavuzlarında solid ve subsolid SPN'lerin takip önerilerindeki farklılıklar düşünüldüğünde nodülün ilk tespit anındaki malignite riskini belirlemede de nodülleri solid ve subsolid olarak ayrı ayrı ele almamız gerektiğini düşünerek çalışmamıza başladık. Şubat 2013-şubat 2016 arası 156 hasta retrospektif olarak çalışıldı. Çalışmamızda subsolid hasta grubu 40 kişiden, solid hasta grubu 116 kişiden oluşmaktaydı. Bayes analizi verilerinde en dikkat çekici sonuç: Solid nodüllerde pozitif ve negatif prediktif değerler birbirine yakın ve yüksek tespit edilirken subsolid nodüllerde negatif prediktif değer oldukça yüksekken pozitif prediktif değer çok düşük tespit edildi. PET-BT sonuçları da buna benzerdi. Çalışma verilerimize baktığımızda subsolid soliter nodüller için ayrı bir risk analizi gerektiği gözükmektedir. Bunun için de subsolid noüller için bağımsız risk faktörlerinin geniş hasta gruplarında çalışılması ve Bayes analizi ile kombine edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Solitary pulmonary nodule (SPN), ≤ 3 cm in diameter, at least two-thirds of the edge surrounded by lung parenchyma is defined as radiographic opacities. When the solitary pulmonary nodule is detected, the gold standard of determining whether malignant or not is histological sampling. However, biopsy and surgical resection is not recommended every patient with a solitary pulmonary nodule because of cost-effectiveness and potential co-morbidities. In Literature, the risk factors for malignancy of nodule is identified. But combined using Bayes' theorem of the independent risk factors for risk analysis can be performed for the first time in 1986, it was introduced by Cummings et al. Then the cost-effectiveness studies have been recommended that the patients with a risk ratio of less than 5% should be monitored, the patients with a risk ratio between 5% to 60% should be performed biopsy and the patients with a risk ratio above 60% should be performed surgery. In the guidelines the recommendations of monitoring solid and subsolid nodules are different. Because of that, in the first detection of nodule we should consider solid and subsolid separately so that we began our study. 156 patients between February 2013 and February 2016 were studied retrospectively. In our study, subsolid patient group consisted of 40 people, solid patient group consisted of 116 people. The most striking result of Bayesian data analysis: positive and negative predictive value in solid nodules are close together and high but negative predictive value in subsolid nodules is quite high while the positive predictive value is very low. PET-CT results were similar. When we look at our study, it seems that subsolid solitary nodules need for a different risk analysis. For this, independent risk factors for the subsolid nodules need to be studied in large patient group and need to be combined with Bayesian analysis.