Büyük ve orta boy işletmeler için finansal raporlama standartı ile Vergi Usul Kanunu'ndaki değerleme farklılıklarının finansal tablolara etkileri
The effects of valuation differences in the financial reporting standard for large and medium-sized enterprises and Tax Procedure Law on financial statements
- Tez No: 902962
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER KIYMETLİ ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Ülkelerin muhasebe sistemlerinin ve yerel mevzuatlarının genel anlamda farklılık arz etmesi nedeniyle uluslararası alandaki uygulamalarla uyum sağlayabileyecek bir raporlama dilinin oluşturulması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu anlamda Türkiye'de birçok çalışma yapılmış olup, Türkiye'deki muhasebe uygulamalarının standartlaşması yönünde yapılan nihai çalışmalar sonucunda Büyük ve Orta Boy İşletmeler İçin Finansal Raporlama Standardı (BOBİ FRS) 29 Temmuz 2017 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe konulmuştur. Türkiye'de muhasebe uygulamalarında kendine aktif bir şekilde yer bulan finansal raporlama standartları haricinde muhasebe uygulamalarına yön veren Vergi Usul Kanunu (VUK) hükümleri ile Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği (MSUGT) hükümlerinin de geniş bir uygulama alanı bulunmaktadır. İktisadi kıymetlerin belli bir zaman dilimi içinde değerlerinin belli bir para cinsinden belirleme sürecini ifade eden değerleme işlemlerinin farklı usullerle hareket eden düzenlemelerde yaklaşım anlayışları nedeniyle farklı sonuçlar ortaya çıkarması, işletmeler ve finansal tabloların bilgi kullanıcıları açısından finansal tablolarda yer alan verilerin ve bilanço yapılarının farklı şekilde yorumlanmasına ve subjektif bakış açılarının doğmasına neden olmuştur. Bu çalışmada VUK ve BOBİ FRS değerleme hükümleri ve hesapların değerlemesinde kullanılan değerleme ölçüleri bilançonun birçok hesap grubunda ele alınmış ve yapılan değerleme işlemlerine yönelik örnek uygulama ile değerleme farklılıklarının finansal tablolar üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the differences in the accounting systems and local legislation of the countries in general, the need to establish a reporting language that can harmonize with the practices in the international arena has emerged. In this sense, many studies have been carried out in Turkey, and as a result of the final studies carried out to standardize accounting practices in Turkey, the Financial Reporting Standard for Large and Medium-Sized Enterprises (BOBİ FRS) was published and put into effect on July 29, 2017. Apart from the financial reporting standards, which have an active place in accounting practices in Turkey, the provisions of the Tax Procedure Law (TPL) and the provisions of the Accounting System Implementation General Communiqué (MSUGT), which guide accounting practices, also have a wide range of applications. The fact that the valuation process, which refers to the process of determining the values of economic assets in a certain period of time in a certain currency, produces different results due to different approaches in regulations that act with different procedures, has led to different interpretations of the data in the financial statements and balance sheet structures and subjective perspectives for enterprises and information users of financial statements. In this study, VUK and BOBİ FRS valuation provisions and valuation measures used in the valuation of accounts are discussed in many account groups of the balance sheet and the effects of valuation differences on financial statements are examined with a sample application for valuation transactions.