Elit voleybolda mobbinge maruz kalma ile sportif kendine güven ilişkisinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examining the relationship between exposure to mobbing and sportive self-confidence in elite volleyball in terms of various variables
  1. Tez No: 902966
  2. Yazar: CEREN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı; elit voleybolda mobbinge maruz kalma ile sürekli sportif kendine güven düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma grubu, 2023-2024 sezonunda Türkiye Voleybol Federasyonu deplasmanlı liginde yer alan Sultanlar Ligi, Efeler Ligi, Kadınlar 1. Ligi ve Erkekler 1. Liginde voleybol hayatını aktif olarak sürdüren 104 kadın, 39 erkek olmak üzere toplamda 143 sporcudan oluşmaktadır. Araştırmada verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen ve katılımcıların demografik bilgilerini belirlemek amacıyla ''Kişisel Bilgi Formu'', mobbinge maruz kalma düzeylerini incelemek amacıyla Einarsen ve Raknes (1997) tarafından geliştirilen ve Türkçe'ye uyarlaması Cemaloğlu (2007) tarafından, spora uyarlaması ise Cengiz (2008) tarafından yapılan ''Sporcular için Mobbing (Yıldırma) Envanteri", sporcuların sürekli sportif kendine güven düzeyini belirlemek amacıyla Vealey (1986) tarafından geliştirilen, Türkçe'ye uyarlaması Yıldırım (2013) tarafından yapılan ''Sürekli Sportif Kendine Güven Ölçeği (SSKGÖ)'' kullanılmıştır. Veriler SPSS (25.0) paket programında analiz edilmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda, uygun istatistiksel testin belirlenebilmesi için normallik dağılımı Shapiro Wilk testi ile gerçekleştirilmiştir. Normallik dağılımı için, çarpıklık ve basıklık katsayıları da göz önünde bulundurulmuştur. Demografik bağımsız değişkenlerin analizinde parametrik testlerden Tek Yönlü ANOVA ve T-Testinden faydalanılmıştır. Tek yönlü ANOVA testi sonucunda anlamlı farklılık tespit edilmesi durumunda, farkın kaynaklandığı grupların tespiti için çoklu karşılaştırma yöntemlerinden Bonferroni düzeltmesi kullanılmıştır. Mobbinge maruz kalma düzeyinin sportif kendine güven düzeyine etkisi, bazı demografik değişkenlerin sıra ile dahil edildiği, hiyerarşik regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Hiyerarşik regresyon analizinin ön koşullarının sağlanıp sağlanamadığı için bir dizi istatistiksel işlem yapılmıştır. Değişkenler arasında doğrusallık şartının sağlandığı dağılım grafiği ile değerlendirilmiştir. Bağımsız değişkenler arasında çoklu bağlantı problemi olmadığı Pearson korelasyon analizi ile belirlenmiştir. Regresyon analizine devam edebilmek için Cook uzaklığı değerleri incelenmiş, uç değerler belirlenmiş ve veri havuzundan çıkartılmıştır. Eş varyanslılığın (homoskedastiklik) sağlanıp sağlanmadığı saçılım grafiği ile değerlendirilmiştir. Tahminlere ait hataların normalliği ise histogram grafiği ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine exposure to mobbing and continuous sportive self-confidence levels in elite volleyball in terms of various variables. Relational screening model was used in the research. The research group consists of a total of 143 athletes, 104 women and 39 men, who are actively playing volleyball in the Sultans League, Efeler League, Women's 1st League and Men's 1st League, which are in the away league of the Turkish Volleyball Federation in the 2023-2024 season.“Personal Information Form”, developed by the researcher in collecting data in the study and in order to determine the demographic information of the participants, was developed by Einarsen and Raknes (1997) in order to examine the level of exposure of athletes to mobbing and adapted into Turkish by Cemaloğlu (2007), and adapted to sports by Cengiz.“Mobbing (Intimidation) Inventory for Athletes”made by (2008) and "Continuous Sporting Self-Confidence Scale (SSKCS) developed by Vealey (1986) and adapted into Turkish by Yıldırım (2013) in order to determine the level of continuous sportive self-confidence of athletes. '' used. The data were analyzed in the SPSS (25.0) package program. In line with the purpose of the research, normality distribution was performed with the Shapiro Wilk test to determine the appropriate statistical test. For normality distribution, skewness and kurtosis coefficients were also taken into consideration. In the analysis of demographic independent variables, parametric tests One-Way ANOVA and T-Test were used. If a significant difference was detected as a result of the one-way ANOVA test, Bonferroni correction, one of the multiple comparison methods, was used to determine the groups from which the difference originated. The effect of the level of exposure to mobbing on the level of sports self-confidence was evaluated by hierarchical regression analysis, in which some demographic variables were included sequentially. A series of statistical procedures were performed to determine whether the prerequisites of hierarchical regression analysis were met. It was evaluated with the scatter plot that the linearity condition between the variables was met. It was determined by Pearson correlation analysis that there was no multicollinearity problem between the independent variables. In order to continue the regression analysis, Cook distance values were examined, extreme values were determined and removed from the data pool. Whether homoscedasticity was achieved or not was evaluated with a scatter plot. The normality of the errors of the predictions was evaluated with the histogram graph.