Sağlık yönetimi öğrencilerinde sigaranın psikolojik bağımlılık düzeyinin değerlendirilmesi ve tutum-davranışları üzerine etkisi: Bir üniversite örneği
The effect of smoking on the assessment of the psychological dependence level and attitudes-behaviours in health management students: A University example
  1. Tez No: 902982
  2. Yazar: NEŞE ZONTUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİS BAHA BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kuruluşları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırma, sağlık yönetimi öğrencilerinde sigaranın psikolojik bağımlılık düzeyini değerlendirmeyi ve bu bağımlılığın öğrencilerin tutum ve davranışları üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde Sağlık Yönetimi Bölümü'nde öğrenim gören 326 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu ve Sigaranın Psikolojik Bağımlılığını Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS (versiyon 23.0) ve G Power (versiyon 3.0.10) programları ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to evaluate the level of psychological dependence on smoking among health management students and to determine the impact of this dependence on their attitudes and behaviors. The research was conducted with 326 students from the Health Management Department at Sivas Cumhuriyet University Faculty of Health Sciences. Data collection tools included a Personal Information Form and the Psychological Dependence on Smoking Assessment Scale (PDSAS). The data were analyzed using SPSS (version 23.0) and G Power (version 3.0.10) software.