Siyasi partilerin yoksulluk ile ilgili sosyal politika çalışmaları (TBMM 27. dönem örneği)
The social policy studies of policitical parties on poverty (The 27th term TBMM example)
- Tez No: 902981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULHAKİM BEKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde sosyal refah devleti olarak nitelendirilen devletler, sosyal sorunları çözme amacıyla sivil veya resmi aktörler ile sosyal politikalar geliştirirler. Bu aktörlerin en önemlilerinden biri de siyasi partilerdir. Sosyal politikaların temel amacı yoksullukla mücadele etmek ve toplumsal refahın sağlanmasıdır. Bu alanda yapılan çalışmalar, yoksulluk sorunu ile ilgili çözümlerin geliştirilmesini de etkilemektedir. Dolayısıyla ülke yönetiminde söz sahibi olan/olma ihtimali bulunan siyasi partilerin yoksulluk ile ilgili gerçekleştirdikleri sosyal politika çalışmalarının ortaya konulması önemlidir. Bu araştırmada Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 27. Dönemi'nde görev yapan siyasi partilerin sosyal politika kapsamında yoksulluk ile ilgili gerçekleştirdiği çalışmalar incelenmiştir. Çalışmada her bir partinin parti programı, seçim beyannamesi ve Meclis'te verdikleri kanun teklifleri nitel araştırma yöntemine bağlı olarak kaynak tarama/literatür tarama tekniği ile incelenmiştir. Söz konusu partilerin hepsi parti programları ve seçim beyannamelerinin birçok yerinde yoksulluk sorununa vurgu yapmış, aynı şekilde Meclis çalışmalarında da konuyla ilgili kanun teklifleri vermişlerdir. Ancak muhalefet partilerinin Meclis'te verdikleri kanun tekliflerinin çok büyük bir bölümü, çoğunluğu sağlayamamaları dolayısıyla“hükümsüz”kalmıştır. Buna karşılık tez çalışmasının önemli bir bulgusu olarak muhalefet partilerinin yoksulluk ile ilgili geliştirdikleri sosyal politikaların iktidarın yoksulluk ile uyguladığı sosyal politikaları olumlu bir şekilde etkilediği görülmüştür. Tez çalışmasının“Öneriler”kısmında sosyal politika aktörü olarak siyasi partilerin, yoksulluk ile ilgili mücadele etmek için daha çok iş birliği yapmaları gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In modern welfare states, governments develop social policies through civil or official actors to address social issues. One of the most important of these actors is political parties. The primary aim of social policies is to combat poverty and ensure social welfare. Studies conducted in this field influence the development of solutions to the problem of poverty. Therefore, it is crucial to present the social policy efforts related to poverty carried out by political parties that hold or may hold power in the country's governance. This research examines the efforts of political parties serving in the 27th term of the Turkish Grand National Assembly within the scope of social policy on poverty. In the study, the party programs, election manifestos, and legislative proposals submitted in the Assembly by each party were analyzed using the source scanning/literature review technique based on quantitative research methods. All of these parties emphasized the issue of poverty in many sections of their party programs and election manifestos, and similarly, they submitted legislative proposals related to the issue in the Assembly. However, a large portion of the legislative proposals submitted by opposition parties remained“null and void”due to their inability to secure a majority. Nevertheless, a significant finding of the thesis is that the social policies developed by opposition parties regarding poverty positively influenced the social policies implemented by the ruling party to combat poverty. In the“Recommendations”section of the thesis, it is emphasized that political parties, as social policy actors, should collaborate more in their efforts to fight poverty.