Mecmûʿa-i Eş'âr İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı Bel Yz k.0404 (inceleme- metin)
- Tez No: 921771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET KUZUBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
İnsanlık tarihi, yüzyıllar boyunca anlatma ve aktarma ihtiyacı sonucu kültürel eserler oluşturmuştur. Kapsadığı altı asırlık medeniyet dairesinde pek çok dile, kültüre, sosyal ve siyasal olaya ev sahipliği yapan Osmanlı Devleti'nde de bu ihtiyaçlar doğrultusunda farklı tür ve hacimlerde eserler meydana getirilmiştir. Kişisel bir defter mahiyetinde olan şiir mecmuaları da bu türler içinde yer almakla birlikte döneme ait özelliklerin ortaya çıkmasında önemli rol oynamaktadır. Gizli kalmış ya da dikkatlerden kaçmış detaylara, şiirlere ve derleyicilere yüzümüzü çevirmede önemli birer kaynak olarak önem arz etmektedir. Bu doğrultuda yapmış olduğumuz çalışmada Atatürk Kitaplığı K.0404 numaralı,“Mecmuʿa-i Eş'âr”adlı şiir mecmuasının 1a- 88b varağını kapsamak suretiyle eserin tamamı incelenmiştir. İncelenilen bölümde 15., 16., 17., 18. ve 19. yüzyıllarda yaşayan şairlerin toplam 103 şiiri mevcuttur. Kullanılan nazım şekilleri ağırlıklı olarak gazel ve ilahi olarak sıralanabilir. Çalışmamız iki bölümden oluşmakla birlikte ilk bölümde mecmuanın tanımı, eserin muhtevası, eserin şekil özellikleri, kullanılan nazım şekilleri, kullanılan vezinler ve mecmuada şiiri bulunan şairlerin biyografilerine değinilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında ise eserin transkripsiyonlu metni bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout human history, the need for narration and transmission has led to the creation of cultural works. In the Ottoman Empire, which, over the course of six centuries, encompassed numerous languages, cultures, and social and political events, various works of different types and volumes were produced to fulfill these needs. Among these, poetry journals, which served as personal notebooks, hold a significant place. They play a crucial role in revealing the characteristics of the era and serve as valuable sources for uncovering hidden or overlooked details, poems, and compilers, guiding scholarly attention toward these aspects. In this study, the entire manuscript of“Mecmuʿa-i Eş'âr”(Poetry Collection), cataloged as K.404 in the Atatürk Library, has been examined, covering folios 1a-88b. The examined section contains a total of 103 poems composed by poets from the 15th, 16th, 17th, 18th and 19 th centuries. The predominant poetic forms employed in these works are gazel and ilahi. Our study consists of two sections. In the first section, the definition of the journal, its content, external features, poetic forms, meters used, and the biographies of the poets whose works are included in the journal are discussed. The second section of the study contains the transcribed text of the work.