Kutadgu Bilig'de zaman
Time in Kutadgu Bilig
  1. Tez No: 903002
  2. Yazar: BUSE SEVİNDİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAĞFİRET YUNUSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Kutadgu Bilig, Yusuf Has Hacib tarafından Karahanlı Dönemi'nde yazılmış ve toplam 6645 beyitten oluşan bir eserdir. Türk kültür tarihinin ilk siyasetnamesi ve ilk mesnevisi olan Kutadgu Bilig, Türk düşünce sistemini aktarması açısından Türk kültür tarihinin en önemli mirasları arasındadır. Eserde; hukuk, adalet, devlet yönetimi ile ilgili kıymetli bilgiler yer almaktadır. Kutadgu Bilig ile ilgili günümüze değin birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı, Kutadgu Bilig'deki zaman kavramlarını tespit etmek, bunları köken, biçim ve anlamlarına göre günümüz Türkiye Türkçesi ile karşılaştırmalı olarak incelemektir. Eldeki çalışmada tespit edilen zaman kavramları, beyitlerde tek başına kullanım şekillerine; ikilemeler, tamlamalar, deyimler ve atasözlerindeki kullanımlarına göre sınıflandırılmıştır. Zaman kavramları köken, yapı ve anlam bakımından incelenmesinin yanında, gerektiği yerlerde metafor ve metonimi gibi kelime türetme yöntemleriyle semantik konulara girilerek çok anlamlılık bakımından da ele alınmıştır. Dört bölümden oluşan çalışmanın sonunda, zaman kavramları alfabetik sıraya göre sıralanmış, Türkiye Türkçesindeki anlamları ve eserde yer aldığı sayfa numaraları verilerek bir dizin hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Kutadgu Bilig is a work written by Yusuf Has Hacib in the Karakhanid Period and consists of a total of 6645 couplets. Kutadgu Bilig, the first political book and the first mesnevi of Turkish cultural history, is among the most important legacies of Turkish cultural history in terms of conveying the Turkish thought system. In the work; It contains valuable information about law, justice and state administration. Many studies have been carried out on Kutadgu Bilig until today. The aim of this study is to identify the time concepts in Kutadgu Bilig and to examine them comparatively with today's Turkey Turkish according to their origin, form and meaning. The concepts of time identified in the study at hand are based on the way they are used alone in the couplets; They are classified according to their use in reduplications, phrases, idioms and proverbs. In addition to examining the concepts of time in terms of origin, structure and meaning, they are also discussed in terms of polysemy by delving into semantic issues with word derivation methods such as metaphor and metonymy, where necessary. At the end of the study, which consists of four chapters, the concepts of time are listed in alphabetical order, and an index is prepared by giving their meanings in Turkey Turkish and the page numbers in which they appear in the work.