Yükseköğretimde yabancı uyruklu öğrencilerin kültürel uyum süreçlerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examining the cultural adaptation processes of foreign students in higher education in terms of various variables
  1. Tez No: 903008
  2. Yazar: LAMAN VALİYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yükseköğretimin Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yükseköğretimin Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışma, Eskişehir'de öğrenim gören uluslararası öğrencilerin geçirdiği kültürel uyum süreçlerini çeşitli değişkenler açısından incelemek üzere gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacı, öğrencilerin sosyal öz-yeterlik, cinsiyet, çalışma durumu, sınıf düzeyi, geldikleri kıta ve kültürel ilgi derecelerine ilişkin algılarının, kültürel uyum puanlarını nasıl etkilediğini değerlendirmektir. Araştırmanın bir diğer amacı da öğrencilerin geldikleri andan itibaren yaşantıları ve genel olarak Türkiye'ye uyum süreçlerini değerlendirmeleri yoluyla niteliksel bir bakış açısıyla nicel bulgulara destek sağlamaktır. Yöntem: Bu araştırma, Eskişehir'de bir devlet üniversitesinin farklı bölümlerinde öğrenim görmekte olan 478 yabancı uyruklu lisans öğrencisinin kültürel uyum süreçlerini nicel bir araştırma yaklaşımıyla ele almıştır. Bu yönüyle tarama modelinde ele alınan çalışmada maksimum çeşitlilik ve ulaşılabilir örnekleme yöntemleri ile yapılmıştır. Araştırma verilerinin elde edilmesinde bu tez kapsamında geliştirilen Kültürel Eğilimler Anketi ve Batır (2017) tarafından geliştirilen ve Cronbach Alpha güvenirlik karsayısı .88 bulunan Kültürel Uyum Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeğe güncel bir açımlayıcı faktör analizi (AFA) uygulanmış olup yapı geçerliği tekrar sınanmıştır. Güncel formda .97 bulunan güvenirlik verilerinin yanı sıra açıklanan varyans ise %62.12 olarak bulunmuştur. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde ise verilerin parametrik test koşullarını sağlaması üzerine, t-testleri ile ANOVA testleri uygulanmıştır. Bulgular: Kültürel uyum puan ortalamalarının 41,63 olarak orta düzeyde bulunduğu örneklem grubunun puanlarının sosyal yeterlik, kültürel ilgi, çalışma durumu, sınıf düzeyi ve gelinen kıta değişkenlerine göre anlamlı farklılık içerdiği bulunmuştur. Buna karşın kültürel uyum puanlarının cinsiyete göre ise anlamlı farklılık içermediği ortaya çıkmıştır. Söz konusu bulguların yanı sıra, kültürel eğilimler anketinde yer alan açık uçlu soruya verilen yanıtlardan hareketle, genel olarak kültürel uyum süreçlerindeki izlenimlerinin olumlu bir bakış açısıyla yansıtıldığı söylenebilir. Sonuç ve Öneriler: Araştırma katılımcılarının kültürel uyumlarının cinsiyet değişkeni haricinde önemli değişkenler açısından anlamlı farklılık içermesi söz konusu olmuştur. Daha fazla katılımcıyla, Türkiye'nin farklı coğrafi bölgelerindeki gerek devlet gerek özel üniversiteler nezdinde benzer araştırmalar gerçekleştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was carried out to examine the cultural adaptation processes of people living in Eskisehir at the international level, within the scope of various variables. The aim of the research is to determine how their perceptions of social self efficacy, gender, employment status, class levels, continents they come from and degree of cultural interest renew their cultural adaptation scores. Another aim of the research is to support good findings from a qualitative perspective by evaluating their experiences from the moment they arrived and their adaptation process to Turkiye in general. Method: This research examined the cultural adaptation processes of 478 foreign undergraduate students studying in different departments of a state university in Eskişehir with a quantitative research approach. In this respect, maximum diversity and convenient sampling methods were used in the study handled in the survey model. The Cultural Tendencies Survey developed within the scope of this thesis and the Cultural Adaptation Scale developed by Batır (2017), with a .88 Cronbach Alpha coefficient were used to obtain research data. Also an exploratory factor analysis (EFA) was conducted in order to provide a current structural validity understanding. EFA results show that a %62.12 variance score was reached and final version of the scale has a .97 Cronbach Alpha value, which is quite high for accepting for reliability. For data analysis, independent samples t test and ANOVA tests were used as the data met the parametric test conditions. Results: It was found that the scores of the sample group, whose cultural adaptation score average was at a medium level of 41.63, contained significant differences according to the variables of social competence, cultural interest, employment status, class level and continent of origin. On the other hand, it was revealed that cultural adaptation scores did not differ significantly according to gender. In addition to the findings in question, based on the answers given to the open-ended question in the cultural tendencies survey, it can be said that their impressions of cultural adaptation processes are generally reflected from a positive perspective. Conclusion and Suggestions: There were significant differences in the cultural adaptation of the research participants in terms of important variables other than gender. It is recommended to conduct similar research with more participants at both public and private universities in different geographical regions of Turkiye.