Davranış düzenleme becerilerini destekleyen öğretmen eğitimi programına yönelik öğretmenlerin görüşlerinin ve uygulamalarının incelenmesi
Examination of teachers' opinions and practices regarding the teacher training program supporting behavior regulation skills
  1. Tez No: 903031
  2. Yazar: ALMILA ELİF ALTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MENEKŞE BOZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Araştırmalar okul öncesi öğretmenlerinin sınıf- içi uygulamalarının çocukların davranış düzenleme becerilerini etkilediğini ortaya koymaktadır. Davranış düzenleme becerisi ise çocukların akademik başarısı ve sosyal uyumu açısından önemli bir etkiye sahip görünmektedir. Bu araştırmanın amacı, çalışma kapsamında geliştirilen Davranış Düzenleme Becerilerini Destekleyen Öğretmen Eğitimi" programı kapsamında okul öncesi öğretmenlerinin uygulama öncesi ve uygulama sonrası görüşlerinin ve programın sınıflarında uygulanması yoluyla edindikleri deneyimlerinin incelenmesidir. Program, Vygotsky'nin Kültürel- Tarihsel Gelişim Kuramı temel alınarak geliştirilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması benimsenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Kayseri ilinde görev yapan, amaçlı örnekleme ile seçilmiş 3 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak uygulama öncesinde, sürecinde ve sonrasında olmak üzere görüşme formu, gözlem formu, vignette formu, portfolyo dosyası, araştırmacı günlükleri ve uygulama güvenirliği formu, yansıtıcı rapor ve poster kullanılmıştır. Elde edilen veriler düzenlenerek içerik analizi yapılmıştır. Davranış Düzenleme Becerilerini Destekleyen Öğretmen Eğitimi Programının uygulanması sonrası okul öncesi öğretmenlerinin öz-düzenleme ve davranış düzenleme becerisine yönelik görüşlerinde söylemsel değişiklikler olmuştur. Uygulama sonrası görüşlerinde uygulama öncesine göre daha detaylı tanımlar yaptıkları ve üst söylem kullandıkları görülmüştür. Uygulama sürecinde öğretmenler sınıfın fiziksel düzenlenmesi ile ilgili olumlu değişiklikler yapmış ve sınıf içi uygulamalarında kuralların belirlenmesi, güne başlama zamanının planlanması ve oyun planlama modelinin uygulanması ile ilgili uygulamalarında olumlu değişiklikler göstermişlerdir. Sınıf düzenlemesinde sembollerin kullanılması, sınıf rutinlerinin belirlenmesi, sınıf içi iletişimin düzenlenmesi ve aile eğitimi düzenlenmesi ile ilgili uygulamalarda ise zorluk yaşadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Research reveals that preschool teachers' classroom practices affect children'sills. The purpose of this research is to examine the pre- and post-implementation opinions of preschool teachers within the scope of the“Teacher Training Supporting Behavior Regulation Skills”program developed within the scope of the study and the experiences they gained through the implementation of the program in their classrooms. Case study, one of the qualitative research methods, was adopted in the research. The study group of the research consists of 3 preschool teachers working in Kayseri, selected by purposeful sampling. In the research, interview form, observation form, vignette form, portfolio file, researcher diaries and application reliability form, reflective report and poster were used as data collection tools before, during and after the application. The data obtained was organized and content analysis was performed. After the implementation of the Teacher Training Program Supporting Behavior Regulation Skills, there have been discursive changes in the views of preschool teachers regarding self-regulation and behavior regulation skills. In their opinions after the application, it was observed that they made more detailed definitions and used metadiscourse compared to before the application. During the implementation process, teachers made positive changes regarding the physical arrangement of the classroom and showed positive changes in their in-class practices regarding determining the rules, planning the time to start the day, and implementing the game planning model. It was observed that they had difficulties in the practices related to the use of symbols, classroom routines, communication and family education.