Türkiye ekonomisinde yaşanan finansal krizler ve öncü göstergelerin analizi: 1981-2022 dönemi
Analysis of financial crises and leading indicators in the Turkish economy: 1981-2022 period
  1. Tez No: 903033
  2. Yazar: PERVİN ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Beklenmedik bir biçimde ortaya çıkan, reel kesime ve diğer ülkelere de bulaşan finansal krizler, akademik araştırmacıların finansal krizleri inceleme gereği duymalarına sebep olmuştur. Finansal krizler ile ilgili olarak yapılan çalışmalarda dikkat çeken önemli noktalar; krizleri tetikleyen tek bir faktör olmaması ve birçok faktörün birbirini etkilemesi ile krizlerin meydana gelmesidir. 1980 sonrası uygulanan neoliberal iktisat politikaları bağlamında sermayenin serbestleşmesi ile krizler de küreselleşmiş ve diğer ülkelere de kolayca bulaşıcı hale gelmiştir. Anılan nedenlerle finansal krizlerin incelenmesi ve ortaya çıkışının araştırılarak tespit edilmesi önem taşımaktadır. Tezimizde konunun önemi nedeniyle Türkiye'nin kendi içinde yaşamış olduğu finansal krizler araştırılmış, Türkiye ekonomisinin 1981-2022 dönemi temel makroekonomik göstergeler kapsamında incelenmiş ve yaşanan krizlerin sebep ve sonuçları incelenerek, son dönemde ekonomide kriz sinyallerinin olup olmadığı makroekonomik göstergeler bağlamında araştırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Financial crises that emerged unexpectedly and spread to the real sector and other countries have caused academic researchers to feel the need to examine financial crises. Important points that draw attention in studies conducted on financial crises are that there is no single factor that triggers crises and that crises occur as a result of many factors affecting each other. With the liberalization of capital in the context of neoliberal economic policies implemented after 1980, crises have become globalized and easily contagious to other countries. For the aforementioned reasons, it is important to examine financial crises and determine their emergence by investigating them. Due to the importance of the subject in our thesis, the financial crises experienced by Turkey were investigated, the Turkish economy was examined within the scope of basic macroeconomic indicators for the period 1981-2022, and the causes and consequences of the crises experienced were examined, and whether there were crisis signals in the economy in the recent period was investigated and evaluated in the context of macroeconomic indicators.