Ilkokul 1. sınıf çocuklarda Orff yaklaşımı ve kaba motor beceriler
Orff approach and rough engine skills in primary school 1st grade children
- Tez No: 903065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı; ilkokul 1. Sınıf öğrencilerinde orff yaklaşımı yöntemi ile 8 hafta boyunca yapılacak olan müzikli etkinlikler sonucunda TGMD-II testi ile kaba motor becerileri ölçülerek gelişim düzeyinin incelenmesidir. Araştırmaya Kütahya İli Tavşanlı İlçesine bağlı Subaşı İlkokulu 1. Sınıf öğrencilerinden araştırma grubu 39 (20 kız – 19 erkek), kontrol grubu 39 (21 kız – 18 erkek) olmak üzere 78 öğrenci katılmıştır. Çalışmaya katılan öğrencilere TGMD-II testi uygulanmıştır. Çalışmanın uygulama bölümünde, çalışmaya katılan tüm öğrencilere ön test uygulanmıştır. Deney grubundaki çocuklara haftada 3 gün 40 dakika“müzik ve hareket”in etkin bir şekilde bütünlük sağladığı bir eğitim anlayışı olan Orff yaklaşımıyla egzersi yapılmıştır. Orff-Schulwerk yaklaşımı besteci Carl Orff'un çalışmaları sonucu ortaya çıkan çağdaş bir müzikli hareket eğitimi felsefesi olarak bilinmektedir. Orff-Schulwerk“Müzik ve Hareket Eğitim”imi ön plana çıkararak, hareketli ritimlerle dil öğelerinin de içinde bulunduğu, müzik ile beraber bir ritim yakalayıp doğaçlama bir şekilde sergilenen hareketler grupla yapılan egzersizler içinde kişinin yaratıcı ruhunu ortaya çıkarmakta amaçlanmaktadır. Bununla birlikte Orff-Schulwerk yaklaşımıyla yapılan derslerde öğrenciler kendilerini keyifli hissederek müziğin ritmine kapılarak her hareketi yapabileceği düşünülüp çocuklar arasında hiçbir ayrım gözetmeksizin çocuk, yetişkin, engelli ya da normal gelişim düzeyine sahip her çocuk bu ders içinde kendine yer bulabilir ve sanatsal olarak kendini ifade edebileceği savunulmaktadır. Kontrol grubundaki çocuklar herhangi bir egzersize alınmamıştır. Deney grubu ile uygulama 8 hafta sürdürülmüştür. Uygulama sonunda tüm katılımcılara son test uygulanarak çalışma sonlandırılmıştır. TGMD-II de ölçülecek olan alt testler obje kontrolü ve lokomotor beceriler olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Lokomotor beceriler; koşu, gallop, sek sek, sıçrama, durarak uzun atlama, kayma hareketleri, Obje kontrol beceriler; sopayla vurma, durarak top sürme, yakalama, topa ayakla vurma, bel seviyesi üzerinden atış, bel seviyesi altından atış hareketleri ölçülmüştür. Ölçümler bütün çocuklara iki defa tekrar yaptırılarak başarılı olduğu beceri kriterlerine 1, başarısız olduğu beceri kriterlerine ise 0 puan verilerek toplam başarısı belirlenmiştir. Verilerin analizinde normallik testleri yapılmış, hipotez testi için ise Karışık Ölçümler için Tekrarlı Ölçümler Anova yöntemi Kullanılmıştır. Test sonucunda elde edilen bulgulara göre; 8 haftalık müzik ve hareket eğitimi programı uygulamasının sonunda çalışma grubu ve kontrol grubunun“lokomotor beceri”ve“nesne kontrol beceri”alt boyutlarında olumlu anlamda meydana çıkan değişim karşılaştırıldığında çalışma grubunun üzerinde lehine yüksek düzeyde anlamlı bir değişim olduğu yapılan analiz sonucunda tespit edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda 8 haftalık müzik ve hareket eğitimi programı ilkokul 1. Sınıf çocuklarsa kaba motor beceri gelişimlerine olumlu yönde katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The aim of this study is to examine the development level of primary school 1st grade students by measuring their gross motor skills with the TGMD-II test as a result of musical activities to be carried out for 8 weeks with the orff approach method. 78 students, 39 (20 girls - 19 boys) in the research group and 39 (21 girls - 18 boys) in the control group, from the 1st grade students of Subaşı Primary School in the Tavsanli District of Kütahya Province participated in the research. The TGMD-II test was applied to the students participating in the study. In the application part of the study, a pre-test was applied to all students participating in the study. The children in the experimental group were trained with the Orff approach, which is an educational approach in which“music and movement”effectively integrates for 40 minutes, 3 days a week. The Orff-Schulwerk approach is known as a contemporary musical movement education philosophy that emerged as a result of the work of composer Carl Orff. By emphasizing my Orff-Schulwerk“Music and Movement Education”, it is aimed to reveal the creative spirit of the person within the group exercises by catching a rhythm with the music and exhibiting improvisationally, including the dynamic rhythms and language elements. On the other hand, in the lessons held with the Orff-Schulwerk approach, it is thought that the students can make every move by catching the rhythm of the music by feeling joyful, and it is argued that every child, adult, disabled or child with a normal development level can find a place in this lesson and express themselves artistically, without any discrimination among children. . The children in the control group were not taken to any exercise. The application was continued for 8 weeks with the experimental group. At the end of the application, the study was terminated by applying the post-test to all participants. The subtests to be measured in TGMD-II consist of two parts: object control and locomotor skills. locomotor skills; running, gallop, hop, jump, standing long jump, gliding movements, Object control skills; The movements of hitting with a stick, dribbling by standing, catching, hitting the ball with feet, shooting above the waist level, shooting below the waist level were measured. The measurements were made twice for all children, and their total success was determined by giving 1 point for the skill criteria they were successful and 0 points for the skill criteria they were unsuccessful. Normality tests were performed in the analysis of the data, and the Repeated Measurements Anova method for Mixed Measurements was used for hypothesis testing. According to the findings obtained as a result of the test; When the positive change in the“locomotor skill”and“object control skill”sub-dimensions of the study group and control group was compared at the end of the 8-week music and movement education program, it was determined as a result of the analysis that there was a highly significant change in favor of the study group. As a result of this study, the 8-week music and movement education program contributed positively to the development of gross motor skills in primary school 1st grade children.