COVİD-19 pandemisinde algılanan sosyal destek ve kişilik özelliklerinin ebeveyn tutumlarına etkisi
The effects of perceived social support and personality traits on parenting styles in the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 903064
  2. Yazar: ECE NAZ TODOROVSKİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yapılan çalışma ile 2-6 yaş çocuğu bulunan annelerin ebeveyn tutumları, algıladıkları sosyal destek, covid-19 kaygı düzeyleri ve kişilik özelliklerin arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Nicel yöntem kullanılarak yapılan araştırmada ilişkisel tarama modelinden faydalanılmıştır. Araştırmada verilerin toplanması amacı ile; araştırmacının hazırladığı sosyo-demografik bilgi formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (The Multidimensional Scale of Perceived Social Support), Ebeveyn Tutum Ölçeği (ETÖ), Eysenck Kişilik Envanteri Gözden Geçirilmiş Formu (The Eysenck Personality Questionnaire Revised-Abbreviated Form (EPQR-A)) ve Covid-19 Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada gönüllülük esasına dayalı olarak 387 katılımcıdan veri toplanmıştır. Katılımcılardan online olarak elde edilen verilerin analizlerinde SPSS 25 programından faydalanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda covid-19 kaygı düzeyi ile dışa dönüklük arasında pozitif yönlü çok düşük düzeyde anlamlı bir ilişki ve covid-19 kaygı düzeyi ve algılanan sosyal destek arasında negatif yönlü çok düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Demokratik ebeveyn tutumu ile dışa dönüklük arasında negatif yönlü düşük düzeyde anlamlı bir ilişki ve demokratik ebeveyn tutumu ile arkadaş ve özel bir insan sosyal desteği arasında pozitif yönlü düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Ayrıca algılanan sosyal destek düzeyleri ile dışa dönüklük arasında negatif yönlü düşük düzeyde anlamlı bir ilişki ve psikotisizm arasında pozitif yönlü çok düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu yapılan analizler ile tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the relationship between parenting styles, perceived social support, covid-19 anxiety levels and personality traits of mothers with 2-6 year old children. As a quantitative research method, a relational model was used for the research. Besides the socio-demographic information form, The Multidimensional Scale of Perceived Social Support, Parental Attitude Scale (PAS), The Eysenck Personality Questionnaire Revised-Abbreviated Form (EPQR-A) and Covid-19 Anxiety Scale was used in order to collect data. The data is collected from 387 mothers with 2-6 years old children through online forms. SPSS 25 was used for data analysis purposes. Based on the results, a positive relationship between covid-19 anxiety and extraversion, negative relationship between covid-19 anxiety and perceived social support had been found. There is a negative relationship between Authoritative parenting style and extraversion and positive relationship between Authoritative parenting style and perceived social support from friends and special person. There is a negative relationship between perceived social support and extraversion and positive relationship between perceived social support and psychoticism.