Endüstri 4.0 bağlamında yapay zekânın insan kaynakları yönetimine etkileri
The effects of artificial intelligence on human resources management in the context of industry 4.0
- Tez No: 903100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BALABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüzde sanayi çağının yeni kavramları olan Endüstri 4.0 ve yapay zekâ mevcut sistem ve çalışma uygulamalarında temel gelişmeler yarattığı uzmanlarca belirtilmektedir. Bu çalışmada Endüstri 4.0'ın gerçekleştirdiği gelişmelerin ve bu gelişmelerin ışığındaki dijitalleşme ve yapay zekânın insan kaynakları yönetimini nasıl etkilediği değerlendirilmek istenmektedir. Teknolojik gelişimin üretime sağladığı olanaklar, üretimde insan gücüne duyulan ihtiyacın giderek azalmasına sebebiyet verdiği gibi yeni ve farklı iş sektörlerin doğmasına olanak sağlayabilmektedir. Endüstri 4.0 ve yapay zekâ iş dünyasında gerçekleşen dijital dönüşümün bir parçasıdır. Ve insan kaynakları yönetimi açısından önemli etkileri vardır. Bu yeni endüstri çağı, otomasyon, yapay zekâ ve diğer teknolojilerin kullanımını içermektedir. İnsan kaynakları yönetimi, bu değişimlere uyum sağlama ve çalışanların becerilerini geliştirme konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Endüstri 4.0 ve yapay zekâ uygulamalarının sağladığı olanaklardan optimum düzeyde faydalanabilmek amacıyla; yaşanması muhtemel sorunların ve olası çözüm seçeneklerinin, yeni teknolojik sistemlerle belirlenerek, gerekli önlemlerin alınması adına küresel stratejilerin oluşturulmasına olanak sağlanacaktır. Bu çalışmada dijitalleşme sürecinde yeni sanayi devrinin getirdiği yeniliklerin, insan kaynakları yönetimi ve insan kaynakları fonksiyonları üzerine yaratacağı değişimler incelenecektir. Tüm bu bağlamda ve yapılacak etraflı literatür taraması karşımıza çıkaracağı yeni kavramlarla karşılaştırma yapılacaktır. Yeni kavramlardan Endüstri 4.0, yapay zekâ ve İnsan kaynakları yönetiminin ilerisi olan İnsan kaynakları yönetimi 4.0 (IKY 4.0) terimi etraflıca tanımlanıp açıklanmıştır. Sonuç olarak bu çalışma dördüncü sanayi devriminin geliştirdiği ve sisteme entegre ettiği yeni teknolojinin İnsan kaynakları yönetimi acısında yaptığı gelişim ve değişimleri insan kaynakları uzmanlarına görüşe kapsamında sorulmuş ve detaylı bir şekilde incelenip ve açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, it is stated by experts that Industry 4.0 and artificial intelligence, the new concepts of the industrial age, have created fundamental improvements in existing systems and working practices. This study aims to evaluate how the developments realized by Industry 4.0 and how digitalization and artificial intelligence in the light of these developments affect human resources management. The possibilities provided by technological development to production have led to a gradual decrease in the need for manpower in production and may enable the emergence of new and different business sectors. Industry 4.0 and artificial intelligence are part of the digital transformation in the business world. And they have significant implications for human resources management. This new industrial age involves the use of automation, artificial intelligence and other technologies. Human resource management plays an important role in adapting to these changes and developing employees' skills. In order to make optimum use of the opportunities provided by Industry 4.0 and artificial intelligence applications, it will be possible to determine the possible problems and possible solution options with new technological systems and to create global strategies in order to take the necessary measures. In this study, the changes that the innovations brought by the new industrial revolution in the digitalization process will create on human resources management and human resources functions will be examined. In this context, a comparison will be made with the new concepts that a thorough literature review will reveal. Among the new concepts, Industry 4.0, artificial intelligence and the term Human resource management 4.0 (HRM 4.0), which is the future of human resource management, are defined and explained in detail. As a result, this study examines and explains in detail the development and changes made by the new technology developed by the fourth industrial revolution and integrated into the system in terms of human resources management.