Enerji ithalatı ve cari açık: Türkiye için ekonometrik bir değerlendirme
Energy imports and current account deficit: An econometric assessment for Turkiye
- Tez No: 903118
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Enerji, Econometrics, Economics, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ekonomik ve sosyal kalkınmanın bir işareti olan enerji, üretim sürecinde temel bir girdi olarak hayatımızın her anında önemli bir rol oynar ve bu nedenle öncelikli bir konu olarak kabul edilir. Enerjinin temin edilme koşulları, ülkelerin üretim yapılarının şekillenmesinde ve maliyetlerin belirlenmesinde etkili olmaktadır. Ayrıca, ihtiyaç duyulan enerjinin yerli kaynaklarla karşılanamaması durumunda ithalat yoluna gidilmesi, cari işlemler dengesini de olumsuz yönde etkilemektedir. Türkiye, enerji talebinin yüksek ve enerji kaynaklarının sınırlı olması nedeniyle ihtiyacını büyük ölçüde ithalatla karşılamaktadır. Bu durum, Türkiye'yi enerjide dışa bağımlı bir ülke haline getirmekte ve kronikleşmiş cari açık sorununa ek bir baskı oluşturmaktadır. Sürdürülebilir ve istikrarlı bir büyüme için dış dengenin kontrol altında tutulması ve cari açığın azaltılması gereklidir. Türkiye, sahip olduğu büyük potansiyele rağmen yeterince değerlendiremediği yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanıp, enerji ithalatına olan bağımlılığını düşürerek cari açığı kontrol altında tutabilir. Çalışmada, 2000:1-2022:4 dönemi verileri ile Toda-Yamamoto nedensellik testi gerçekleştirilmiştir. Analizin sonuçlarına göre, net enerji ithalatı, petrol ithalatının enerji ithalatı içindeki yüzdesi ve cari açık arasında çift yönlü; petrol ithalatının enerji ithalatı içindeki yüzdesinden net enerji ithalatına ve cari açığaç GSYİH'den petrol ithalatının enerji ithalatı içindeki yüzdesine doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Energy, as an indicator of economic and social development, plays a crucial role in every aspect of our lives as a fundamental input in the production process, and is therefore considered a priority issue. The conditions under which energy is supplied influence the structuring of production frameworks and the determination of costs in countries. Additionally, if the necessary energy cannot be sourced domestically, resorting to imports negatively impacts the current account balance. Turkiye, due to its high energy demand and limited energy resources, meets its needs largely through imports. This situation makes Turkiye an energy-dependent country and adds further pressure to its chronic current account deficit problem. For sustainable and stable growth, it is necessary to keep the external balance under control and reduce the current account deficit. Turkey can keep the current account deficit under control by using renewable energy resources, which it cannot adequately utilize despite its great potential, and by reducing its dependence on energy imports. A Toda-Yamamoto causality test was conducted utilizing quarterly data spanning from 2000: Q1 to 2022: Q4 to investigate the causal nexus between the current account deficit and energy imports. The results of the causality test indicated a bidirectional causal relationship among net energy imports, the share of petroleum imports, and the current account deficit. Furthermore, the analysis revealed a unidirectional causal relationship flowing from the share of petroleum imports to net energy imports, and from the current account deficit to GDP to the share of petroleum imports.