Regulation of digital markets: A comparative analysis of the EU digital markets act and its implications for competition law in Türkiye
Dijital piyasaların düzenlenmesi: AB dijital piyasalar yasası ve Türk rekabet hukuku üzerindeki etkilerine ilişkin karşılaştırmalı bir analiz
- Tez No: 978852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE AŞÇIOĞLU ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, Hukuk, Siyasal Bilimler, International Relations, Law, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez,“Avrupa Birliği'nin Dijital Piyasalar Yasası (DMA), dijital rekabet alanında ne ölçüde bir düzenleyici model işlevi görmekte ve Türk rekabet hukuku reformlarını nasıl etkilemektedir?”sorusu çerçevesinde şekillenmektedir. Bu çerçevede çalışma, DMA'yı; dijital platformlara yönelik önleyici (ex ante) düzenleyici yaklaşımların öncüsü olarak konumlandırmakta ve bunun Türk rekabet hukuku üzerindeki etkilerini incelemektedir. Geleneksel ardıl müdahaleye dayalı (ex post) rekabet hukukunun dijital piyasalardaki rekabet karşıtı davranışlara müdahalede yetersiz kalması, her iki rejimin de adil ve erişilebilir piyasa koşullarını sağlamaya dönük çözümler üretme gereğini doğurmuştur. Bu bağlamda birinci bölümde, Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye ilişkileri bağlamında Türkiye'de rekabet politikası alanındaki gelişmeler ve Türkiye'nin AB mevzuatına uyum yükümlülükleri ele alınmaktadır. İkinci bölümde, DMA tarihsel ve kurumsal bağlamı içerisinde ele alınmakta; dijital geçit bekçileri kavramının ortaya çıkışı ile AB'nin düzenleyici yanıtı ve Avrupa Komisyonunun kamu istişare sürecinde alınan paydaş görüşleri değerlendirilmektedir. Üçüncü bölüm, düzenlemenin hukuki yapısını ve uygulamadaki mekanizmalarını analiz ederken; statik yükümlülükler, usule ilişkin dengesizlikler ve aşırı müdahale riskleri gibi temel tartışmalara odaklanmaktadır. Dördüncü bölüm ise karşılaştırmalı bir analiz sunmakta ve Türkiye'de hazırlanan Taslak Düzenleme'nin DMA'dan önemli ölçüde esinlendiğini, ancak niteliksel eşikler ve Rekabet Kurumuna tanınan geniş takdir yetkileriyle daha esnek ve bağlamsal bir yapı sunduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, DMA küresel ölçekte önemli bir referans noktası haline gelmiştir; ancak Türkiye'deki yansıması, yerel dinamiklere göre şekillenen hibrit bir çerçeve olarak ortaya çıkmaktadır. Türkiye'nin atacağı politika adımları, yalnızca ulusal rekabet hukukunun etkinliğini değil, hukuki uyum yükümlülüğüne rağmen Avrupa Birliği ile düzenleyici yakınlaşma düzeyini ve dijital yönetişimdeki konumunu da belirleyecektir.
Özet (Çeviri)
The central research question of the thesis is ―To what extent does the European Union‟s Digital Markets Act (DMA) serve as a regulatory model for digital competition and how can it influence the proposed reforms to Turkish competition law? In line with this question, the study examines the DMA, its function as a pioneering ex ante regulatory model for digital platforms and its influence on Turkish competition law. Prompted by the limits of traditional, ex post enforcement in tackling anti-competitive behaviors in digital markets, the study investigates how both frameworks aim to ensure fair and contestable markets. In the first chapter, the developments in the field of competition policy in Türkiye and Türkiye's obligations to align with the European Union (EU) acquis within the context of EU–Türkiye relations are examined. Second chapter situates the DMA within its historical and institutional context, examining the emergence of digital gatekeepers and the EU's regulatory response, including stakeholder input from the European Commission's public consultation. Third chapter explores the legal structure and practical enforcement of the DMA, identifying key innovations and challenges such as static obligations, procedural asymmetries and potential overreach. Forth chapter presents a comparative analysis, showing that while Türkiye's Draft Amendment draws heavily on the DMA's logic, it introduces greater flexibility and wider discretionary powers. The thesis concludes that the DMA is a significant reference point globally, but its adoption in Türkiye takes the form of a hybrid framework shaped by local dynamics. The policy steps Türkiye takes will determine not only the effectiveness of its national competition law, but also its level of regulatory convergence with the European Union and its position in global digital governance, despite its formal obligations for legal alignment.