Diyanet İşleri Başkanlığı Kur'an Kurslarında 25-40 yaş arası grupların aldığı Kur'an eğitiminin yaşam sevinci ve ahiret kaygısına yansıması
The reflection of Quran education received by groups between 25-40 age in Quran Courses of The Presidency of Religious Affairs on their joy of life and anxiety for the afterlife
  1. Tez No: 903145
  2. Yazar: İSMAİL ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İMRAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada 25-40 yaş arası grupların Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı kurslarda aldıkları Kur'an eğitiminin yaşam sevincine ve ahiret kaygısına olumlu-olumsuz yansımaları ele alınmıştır. Bu çalışmada içerik olarak kıraat merkezli, din eğitimi, din psikolojisi, din sosyolojisi, psikoloji ve sosyoloji alanlarına da temas edilmiştir. Gerçek zamanlı görüşmeler yapılarak Kur'an tilavetinin birey üzerinde yaşam sevinci ve ahiret kaygısına etkileri Kur'an kursları bağlamında ele alınmış ve bu konuda güvenli verilerin elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma iki bölümden oluşmaktadır; birinci bölümde Diyanet İşleri Başkanlığı uhdesinde verilen Kur'an eğitiminin tarihsel sürecinden, uyguladıkları yöntem hakkında bilgiler verilmiştir. Yine Kur'an kurslarında 25-40 yaş arası bireylere verilen eğitimin yetişkinlik düzeylerinden, yetişkinlik kavramının disiplinler arası tanımlamalarından, Kur'an öğretimi açısından yetişkin eğitiminde izlenen metotlardan, kıraat ilminin diğer ilimlerle ilişkisinden, Kur'an tilavetinin psikolojik ve sosyolojik etkilerinden, yaşam sevincinden ve ahiret kaygısından hareketle kavramsal çerçeve ele alınmıştır. İkinci bölümde ise bu kurslarda eğitim veren hocaların kursiyerlerle ilgili gözlemlerinden bahsedilmiş ve eğitim alan kursiyerlerin Kur'an eğitimini neden aldıkları, Kur'an kurslarını tercih etme sebepleri, Kur'an eğitimini kursiyer üzerinde yaşama sevinci ve ahiret kaygısına dair nasıl bir etki bıraktığı gibi konular üzerinde sağlıklı veriler elde edilmeye çalışılmıştır. Etik kurallar ve akademik ciddiyetle sürdürülen bu çalışmada Kur'an tilavetinin 25-40 yaş kursiyer üzerinde psikolojik olarak olumlu yansımaları olduğu, kursiyerin yaşama sevincinin yükseldiği ve kursiyerin ahirete karşı olan kaygılarının azaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu eğitim süreci esnasında bahse konu olan psikolojik değişimleri ve inanç konusundaki gelişimleri ise dersi veren öğreticilerin de gözlemlediği ve bu öğrencilerin toplumsal yaşama daha mutmain duygularla katıldıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the positive and negative impacts of Quran education received by groups between the ages of 25-40 in courses affiliated with the Presidency of Religious Affairs on the joy of life and anxiety about the afterlife. This study also touches upon the fields of religious education, psychology of religion, sociology of religion, psychology and sociology, centered on recitation. Real-time interviews were conducted to examine the effects of Quran recitation on the individual's joy of life and anxiety about the afterlife in the context of Quran courses, and it was aimed to obtain reliable data on this subject. This study consists of two sections; in the first section, information is provided about the historical process of Quran education provided under the responsibility of the Presidency of Religious Affairs and the method they apply. Again, the conceptual framework was addressed based on the levels of adulthood in the education given to individuals between the ages of 25-40 in Quran courses, the interdisciplinary definitions of the concept of adulthood, the methods followed in adult education in terms of Quran teaching, the relationship between the science of recitation and other sciences, the psychological and sociological effects of Quran recitation, the joy of life and anxiety about the afterlife. In the second section, the observations of the instructors who gave education in these courses about the trainees were mentioned and it was tried to obtain healthy data on the subjects such as why the trainees received Quran education, the reasons for preferring Quran courses, and how Quran education affected the trainees in terms of joy of life and anxiety about the afterlife. In this study, which was carried out with ethical rules and academic seriousness, it was concluded that Quran recitation had positive psychological effects on the trainees between the ages of 25-40, the trainees' joy of life increased and the trainees' anxiety about the afterlife decreased. It has been determined that the instructors who teach the course also observed the psychological changes and developments in faith during this educational process, and that these students participated in social life with more confident feelings.