15474 Numaralı Üsküp Kazası Çayırova Kolu Karyelerinin Müslim ve Gayr-i Müslim Ahalisi'nin Temettuat Defteri'nin (H.29-12-1261/1845)transkripsiyon ve değerlendirmesi
Transcription and evaluation Of The Temettua Book Of The Muslim And Non-Muslim People Of The Cayırova District Countries Of Skopje District No.15474(H.29-12-1261/1845)
- Tez No: 903147
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 410
Özet
Osmanlı Devleti, XIX. Yüzyılın ilk çeyreğinin bitmesiyle birçok alanda reform sürecine girmiştir. Döneminin belirgin yenilik adımlarından biri olan Tanzimat Fermanı'nın ilan edilmesi ile idari, hukuki, mali ve sosyal alanlarda birçok yeniliğe imza atılmıştır. Mali alanda yapılan yeniliklerin başlıcası vergi konusu olmuştur. Temettuat Defterleri ise, mali yeniliklerin içerisinde yerini almıştır. Osmanlı Devleti'nin, sosyo-ekonomik yapısının incelenmesinde temettuat defterleri birinci elden kaynak olarak araştırmacılar için büyük önem arz etmektedir. Söz konusu defterlere, ilgili haneler de ikamet eden erkeklerin isim ve unvanları, sahip oldukları ekilen ve nadasa bırakılan arazileri, bahçesi, bağı ve tüm hayvanlarının yanı sıra tüccar ve esnafın bir senede tahmini geliri tespit edilerek kaydedilmiştir. Çalışmamız da Üsküp Kazası'nın Çayırova Kolu'na bağlı karyelere ait temettuat defterlerinin transkripsiyonu yapılarak sosyo-ekonomik açıdan değerlendirilmeye çalışılmıştır. İlgili defterlere kaydedilen bilgiler doğrultusunda, Üsküp Kazası'nın Çayırova Kolu'na ait nüfus, zirai yapı, alınan vergileri, yetiştirilen tarım ürünleri, hayvanlar ve hane sahiplerinin meslekleri hakkında birtakım değerlendirmeler yapılmaya çalışılmıştır. Söz konusu değerlendirmeler neticesinde, bölge halkının sosyoekonomik faaliyetlerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ottoman Empire, XIX. with the end of the first quarter of the century, it entered a reform process in many areas. With the declaration of the Tanzimat Edict, one of the significant innovation steps of its period, many innovations were made in administrative, legal, financial and social fields. The main innovation in the financial field was the tax issue. Temettuat Ledgers, on the other hand, have taken their place among financial innovations. Temettuat books are of great importance for researchers as a first-hand source in examining the socioeconomic structure of the Ottoman Empire. In these books, the names and titles of the men residing in the relevant households, their cultivated and fallow lands, gardens, vineyards and all their animals, as well as the estimated income of the merchants and tradesmen in a year were determined and recorded. In our study, we tried to evaluate the dividend books of the villages of the Çayırova Branch of the Skopje District from a socio-economic perspective by transcribing them. In line with the information recorded in the relevant books, some evaluations were tried to be made about the population, agricultural structure, taxes collected, agricultural products grown, animals and the professions of the householders of the Çayırova Branch of the Skopje District. As a result of these evaluations, it was aimed to reveal the socio-economic activities of the people of the region.