Eğlence kültürü ve dönüşümü
Entertaining culture and change
  1. Tez No: 903180
  2. Yazar: HALİL DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tarihsel süreç boyunca, toplumsal etkileşim içinde olan bireylerin hem toplu hem de bireysel zevk ve tercihleri olmuştur. Zaman ve mekâna bağlı olarak değişen bu tercihler, eğlence pratikleri şeklinde kendini göstermiştir. İnsanlar, günlük hayatın akışından kopmak, stresi hafifletmek ve manevi tatmine ulaşmak için farklı bir eğlence kültürü oluşturmuşlardır. Zamansal olarak, eğlence pratikleri teknolojik gelişmelere ve dönemin egemen düşüncelerine bağlı olarak dönüşüme uğramıştır. Ayrıca, eğlence kültürü mekânsal olarak çeşitli boyutlar kazanarak ticari özellikler edinmiş ve yeniden tanımlanmıştır. Bu nedenle eğlence kültürünün ve dönüşümünün teorik çerçevesinin oluşturulması kaçınılmaz hale gelmiştir. Eğlence pratiklerinin bireyler arasında etkileşime girmesi ve toplumsal önem kazanması nedeniyle konuya sosyolojik bir bakış açısı gerekmektedir. Eğlencenin ortaya çıkışı, işlevselliği, zaman ve mekâna bağlı olarak dönüşümü, kitle iletişim araçları aracılığıyla deneyim alanını genişletmesi gibi konular bu kavrama sosyolojik bir anlam kazandırmak için ele alınmıştır. Ayrıca, eğlence kültürünün tarihsel deneyimlenme biçimleri ile günümüz uygulamaları arasındaki ilişki, ekonomi, din ve siyaset gibi çeşitli alanlarla ilişkisi de ele alınmıştır. Bu çalışma, eğlencenin zaman ve mekâna bağlı olarak nasıl değiştiğini inceleyerek, gözlemlenen dönüşümleri anlama temelini oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, eğlence kavramı üzerine sosyoloji literatüründeki tartışmalara katkıda bulunmak ve bu yeni kültürün zaman içindeki evrimini aydınlatmaktır. Bu araştırmanın önemi ise, eğlence kavramı üzerine sosyoloji literatüründeki mevcut tartışmalara katkı sağlamak ve eğlence sosyolojisi alanında bağımsız bir araştırma yapmaktır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, individuals' social interactions have played a significant role in shaping both personal and collective pleasures and preferences. These preferences, which have varied depending on time and place, have generally manifested through entertainment practices. People have developed different forms of entertainment as a means of escaping the monotony of daily life, coping with stress, and achieving spiritual satisfaction. In this context, entertainment practices have undergone temporal transformations in line with technological advancements and the prevailing ideologies of the period. Spatially, they have acquired various dimensions and have been redefined through the incorporation of commercial elements. Consequently, it has become essential to establish a theoretical framework for understanding the transformation of entertainment culture throughout history. Given the societal importance of entertainment practices and the way they are experienced by individuals, a sociological perspective is necessary. The emergence of entertainment, its functionality, its transformation over time and space, and the expansion of the experiential domain through mass media have been examined to impart a sociological meaning to this concept. Moreover, the relationship between the historical forms of experiencing entertainment and contemporary practices, as well as its connections to fields such as economy, religion, and politics, have also been addressed. This study aims to provide a foundation for understanding the observed transformations by examining how entertainment has changed over time and space. Its objective is to contribute to sociological discussions on the concept of entertainment within the literature and to shed light on the evolution of this new culture over time. The significance of this research lies in its contribution to the existing sociological debates on the concept of entertainment and in conducting independent research within the field of the sociology of entertainment.