Yetişkinlerde durumluk-sürekli kaygı, somatizasyon ile algılanan ebeveyn tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between somatization, perceived parental attitude and state-trait anxiety in adults
- Tez No: 903186
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EBADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Çalışmanın temel amacı somatizasyon, kaygı ve algılanan ebeveyn tutumu değişkenleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu doğrultuda verilerin toplanmasında somatizasyon ölçeği, durumluk-sürekli kaygı ölçeği, kısaltılmış algılanan ebeveyn tutumu ölçeği – çocuk formu ve bireylerin demografik özelliklerini öğrenme amacıyla sosyo-demografik bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında örneklemi internet üzerinden anket formu ile ulaşılmış 589 kişiden oluşmaktadır. Analiz sonucunda sürekli kaygı ve reddedici algılanan ebeveyn anne ve baba tutumunun somatizasyonu istatistiksel olarak anlamlı düzeyde pozitif yönde yordadığı görülmüştür. Bir diğer ifadeyle somatizasyon, sürekli kaygı ve reddedici algılanan ebeveyn tutumu ile açıklanabilmiştir. Somatizasyonun %46'sı sürekli kaygı ve reddedici algılanan ebeveyn tutumu puanlarıyla açıklanmıştır. Sürekli kaygı ile reddedici algılanan ebeveyn tutumu puanları arasında, sürekli kaygı ve somatizasyon puanları arasında, reddedici algılanan ebeveyn tutumu ve somatizasyon puanları arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study was to examine the relationship between somatization, anxiety and perceived parental attitude variables. In this direction, Somatization Scale, State-Trait Anxiety Scale, Abbreviated Perceived Parental Attitude Scale - Child Form and Socio-demographic information form were used to learn the demographic characteristics of individuals. In this direction, the sample for data collection consisted of 570 individuals who were reached through a questionnaire form over the internet. As a result of the analysis, it was seen that trait anxiety and rejecting perceived parental attitude predicted somatization in a statistically significant positive direction. In other words, somatization can be explained by trait anxiety and rejecting perceived parental attitude. 46% of somatization is explained by trait anxiety and rejecting perceived parental attitude scores. Moderately significant relationships were found between trait anxiety and rejecting perceived parental attitude scores, between trait anxiety and somatization scores, and between rejecting perceived parental attitude and somatization scores.