Anonim şirketlerde payların haczi
Seizure of shares in joint stock companies
  1. Tez No: 903225
  2. Yazar: MUHAMMET MASUM ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN MEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Şirketler hukukunun önemli konularından biri olan anonim şirketlerde payların haczi, hukuki işlem ve sonuçları kapsamında, diğer şirket türlerinde hisselerin haczinden bir yönüyle daha sade ve kolay ama bir yönüyle de daha kompleks bir sürece sahiptir. Bununla birlikte hem pay hem de pay senedi açısından haciz konusunun hukuki sonuçları, borçlu, alacaklı ve üçüncü kişileri etkilemektedir. Yargıtay kararları, öğreti, kanun gereği ilgili düzenlemeler incelendiğinde, anonim şirketlerde payın senede bağlanıp bağlanmama durumuna bakılmaksızın pay defterine işlenmesinin zorunluluk olduğu görülmektedir. İcra ve İflas Kanunu ile Türk Ticaret Kanunu'nun ilgili maddeleri gereği, haciz işlemlerinin gerçekleştirilmesi bağlamında 4949 sayılı İcra ve İflas Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'da ilgili düzenlemelerin yapıldığı, ancak bazı konularda çatışmaların yaşandığı görülmektedir. Araştırmada bu düzenlemelerin kapsamı ve ilgili sorunlar, yürürlükteki kanunlar, kanunların sonuçları ile Yargıtay kararları çerçevesinde değerlendirilmiştir. Ayrıca öğretide geliştirilen görüşlerle birlikte konunun kapsamı oldukça genişlemekte ve kiralık kasa haczi, haciz işleminde tescil sorunu, müşterek hesaplardaki pay haczi, üçüncü kişiler açısından sonuçlar gibi konular da incelenmiştir. Bu bağlamda İİK ve TTK ile ilgili maddelerden kaynaklı çelişkilere değinilmeye çalışılmış ve bunlar tartışmaya açılmıştır.
Özet (Çeviri)
Seizure of shares in joint stock companies, which is one of the important issues of company law, has a simpler and easier but also more complex process than the seizure of shares in other types of companies, within the scope of legal transactions and consequences. However, the legal consequences of the lien issue in terms of both shares and shares affect the debtor, creditor and third parties. When the decisions of the Supreme Court, the doctrine and the relevant regulations by law are examined, it is seen that in joint stock companies, it is mandatory to record the shares in the share ledger regardless of whether they are registered or not. In accordance with the relevant articles of the Execution and Bankruptcy Law and the Turkish Commercial Code, it is seen that the relevant regulations have been made in the Law No. 4949 on the Amendment of the Execution and Bankruptcy Law No. 4949 in the context of the foreclosure transactions, but there are conflicts on some issues. In the research, the scope of these regulations and related problems were evaluated within the framework of the laws in force, the results of the laws and the Supreme Court decisions. In addition, with the views developed in the doctrine, the scope of the subject has expanded considerably and issues such as safe deposit box seizure, registration problem in the seizure process, seizure of shares in joint accounts, and consequences for third parties have also been examined. In this context, the contradictions arising from the articles related to the EBL and the TCC have been tried to be addressed and these have been opened for discussion.