Türkiye'de saptanan kuduz viruslarının N, G, G-L gen bölgelerinin genetik analizi ve moleküler epidemiyolojisi
Molecular Epidemiology and Genetic Analysis of N, G, G-L intergenic gene regions of rabies virus isolates from Turkey
  1. Tez No: 903237
  2. Yazar: DENİZ ACUN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERAY ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Türkiye'de Saptanan Kuduz Viruslarının N, G, G-L Gen Bölgelerinin Genetik Analizi ve Moleküler Epidemiyolojisi. Bu çalışmada, ülkemizde 2015-2021 yılları arasında kuduz virusu pozitif olduğu teyit edilen farklı tür, yıl ve coğrafi özellikleri göz önüne alınarak seçilen örnekler kullanılarak, kuduz virusunun en korunaklı gen bölgesi olan ve teşhis amacıyla kullanılan N gen, antijenik bölge olan G gen, G ve L geni birbirinden ayıran ve mutasyona en açık bölge olan G-L intergenik bölgelerine ait dizin bilgilerinin elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla bildirilen gen bölgelerinin çoğaltılmasına uygun primerler kullanılarak RT-PCR uygulanmış ve elde edilen ürünlerin agaroz jel görüntüleri değerlendirilerek, dizin analizine tabi tutulmuştur. Sonrasında elde edilen dizinler, GenBank'tan elde edilenlerle dizinlenmiş ve filogenetik ağaçlar oluşturulmuştur. Bu çalışmada kullanılan tüm numunelerin Cosmopolitan dalında, 3 farklı alt dala dahil olduğu görülmüştür. Bunlar, Middle East 2 (ME2), Middle East 1a (ME1a) ve Central Asia 2 (CA2) alt dallarıdır. Ülkemizin batı kesiminde yalnızca ME2 alt dalının sirküle olduğu görülürken, doğu kesimlerde her 3 alt dalın da sirküle olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Molecular Epidemiology and Genetic Analysis of N, G, G-L intergenic gene regions of rabies virus isolates from Turkey. In this study, it is aimed to obtained the sequences of three gene regions of the rabies included samples selected based on different species, years, and geographical characteristics, confirmed to be positive for the rabies virus in our country between 2015 and 2021. These gene regions are the N gene, known for being the most conserved region and used for diagnostic purposes, the G gene, recognized as an antigenic region, and the G-L intergenic region, which separate the G and L genes and associated with greater susceptibility for mutations. For this purpose, RT-PCR was applied using the primers for these gene regions, and products were subjected to sequence analysis after evaluating the agarose gel images. Subsequently, the obtained sequences were aligned with those obtained from GenBank, and phylogenetic trees were constructed. In this study, it was observed that all the samples used belonged to the Cosmopolitan clade and were divided into three different subclades: Middle East 2 (ME2), Middle East 1a (ME1a) and Central Asia 2 (CA2). The ME2 subclade was found to be in circulation throughout the western region of the country, whilst all three subclades were seen to be in circulation within the eastern regions of the country.