Etik liderlik ile öğretmenlerin işbirliği yapma düzeyleri arasındaki ilişkide güven ikliminin aracılık rolü
The mediating role of climate of trust in the relationship between ethical leadership and teachers' collaboration levels
- Tez No: 903253
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT SAĞNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim okullarında görev yapan okul müdürlerinin etik liderlik davranışları ile öğretmenlerin işbirliği yapma düzeyleri arasındaki ilişkide güven ikliminin aracılık rolü oynayıp oynamadığını incelemektir. Çalışmada ilişkisel model kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Niğde ili Merkez ilçesinde görev yapan öğretmenler oluşturmuştur. Basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle ulaşılan 430 öğretmenden araştırmaya katılmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlerden veriler Kişisel Bilgi Formu, Etik Liderlik Ölçeği, İşbirliği Ölçeği ve Güven İklimi Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde yüzde, frekans, ortalama, tek yönlü varyans analizi, bağımsız örneklem t- testi, Tukey testi, Pearson Momentler çarpımı korelasyonu tekniği kullanılmıştır. Güven ikliminin aracılık rolü Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) ile belirlenmiştir. Sobel testi ise güven ikliminin aracılık rolünün anlamlılığını belirlemek amacıyla kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 27.0 ve AMOS 20.0 istatistik paket programları kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; okul müdürlerinin etik liderlik davranışları ile öğretmenlerin işbirliği yapma düzeyleri arasında, okul müdürlerinin etik liderlik davranışları ile öğretmenlerin güven iklimi algıları arasında ve öğretmenlerin işbirliği yapma davranışları ile güven iklimi algıları arasında pozitif yönde, anlamlı ve orta düzeyde ilişkiler bulunmuştur. Güven ikliminin, ilköğretim okullarında görev yapan okul müdürlerinin etik liderlik davranışları ile öğretmenlerin işbirliği yapma düzeyleri arasındaki ilişkide kısmi aracılık rolü üstlendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether the climate of trust mediates the relationship between school principals' ethical leadership behaviors and teachers' levels of collaboration in primary schools. A correlational research design was employed. The study population consisted of teachers working in the central district of Niğde province. Data were collected from 430 teachers reached through simple random sampling. The data were gathered using a Personal Information Form, the Ethical Leadership Scale, the Collaboration Scale, and the Climate of Trust Scale. In the data analysis, percentage, frequency, mean, one-way ANOVA, independent sample t-test, Tukey test, and Pearson Product-Moment Correlation Coefficient were used. The mediating role of the climate of trust was determined using Structural Equation Modeling (SEM). The Sobel test was used to assess the significance of the mediating role of the climate of trust. Data analysis was conducted using SPSS 27.0 and AMOS 20.0 statistical software packages. According to the study's findings, positive, significant, and moderate relationships were found between school principals' ethical leadership behaviors and teachers' levels of collaboration, between school principals' ethical leadership behaviors and teachers' perceptions of the climate of trust, and between teachers' collaboration behaviors and their perceptions of the climate of trust. It was concluded that the climate of trust plays a partial mediating role in the relationship between school principals' ethical leadership behaviors and teachers' levels of collaboration in primary schools.