Milliyetçiliğin Erken Cumhuriyet Dönemi yasal düzenlemelerine yansıması
The reflection of nationalism in Early Republican Period legal regulations
  1. Tez No: 903256
  2. Yazar: MERAL DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİM ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Milliyetçiliğin Erken Cumhuriyet Dönemi Yasal Düzenlemelerine Yansıması başlıklı bu çalışmada, Erken Cumhuriyet Dönemi Türkiye'sinde milliyetçilik ile hukuk arasındaki etkileşim incelenmektedir. Çalışmanın amacı, milliyetçilik ideolojisinin dönemin yasal düzenlemelerine nasıl etki ettiğini ve bu etkileşimin sonuçlarını analiz etmektir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, milliyetçilik kavramının kökenleri ve türleri ele alınmış, klasik ve modern milliyetçilik kuramları karşılaştırılmıştır. Klasik kuramlar, milliyetçiliğin tarihsel ve kültürel bağlamlarını incelerken, modern kuramlar milliyetçiliği toplumsal inşa ve primordialist yaklaşımlar çerçevesinde değerlendirmiştir. İkinci bölümde, Türkiye'de milliyetçiliğin tarihsel gelişimi ve ideolojik yapısı detaylandırılmıştır. Bu bölümde özellikle Osmanlı İmparatorluğu'ndan Cumhuriyet'e geçiş süreci ve İkinci Meşrutiyet döneminden itibaren şekillenen milliyetçilik anlayışları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise milliyetçi ideolojinin Erken Cumhuriyet dönemi yasal düzenlemelerine yansıması incelenmiştir. Bu bağlamda, Osmanlı'dan miras alınan hukuk reformları, Kanun-i Esasi, Erken Cumhuriyet dönemi eğitim, vatandaşlık ve medeni kanunları gibi yasal düzenlemeler analiz edilmiştir. Ayrıca, 1921 ve 1924 Anayasalarının milliyetçilik perspektifinden değerlendirilmesi yapılmış, anayasa faaliyetlerinde milliyetçiliğin etkisi üzerinde durulmuştur. Erken Cumhuriyet döneminde milliyetçiliğin yasal düzenlemelere yansıması, Türkiye'nin hukuki ve toplumsal temellerini şekillendiren kritik bir süreçtir. Bu süreçte yapılan hukuki düzenlemeler, milliyetçi politikaların birer yansımasıdır. Bu bağlamda, milliyetçilik ideolojisinin Erken Cumhuriyet dönemi yasal düzenlemelerini nasıl şekillendirdiğini ve bu etkinin hangi yönlerde ortaya çıktığını ve bu unsurların Osmanlı hukuk sisteminden nasıl farklılaştığı incelenmiştir. Bu çalışma, milliyetçilik düşüncesinin Erken Cumhuriyet dönemi yasal düzenlemelerine olan etkilerini inceleyerek, Türkiye'nin hukuki ve toplumsal temellerini daha iyi anlamaya katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study, titled“The Reflection of Nationalism in Early Republican Period Legal Regulations”examines the interaction between nationalism and law in Early Republican Turkey. The aim of the study is to analyze how the ideology of nationalism influenced the legal regulations of the period and the outcomes of this interaction. The study is divided into three main sections. The first section addresses the origins and types of nationalism, comparing classical and modern theories of nationalism. While classical theories explore the historical and cultural contexts of nationalism, modern theories assess nationalism within the frameworks of social construction and primordialist approaches.The second section elaborates on the historical development and ideological structure of nationalism in Turkey. This section particularly focuses on the transition from the Ottoman Empire to the Republic and the evolving understanding of nationalism since the Second Constitutional Era. The third section examines the reflection of nationalist ideology in the legal regulations of the Early Republican period. In this context, legal reforms inherited from the Ottoman Empire, the Kanun-i Esasi, as well as legal regulations related to education, citizenship, and civil law during the Early Republican period, are analyzed. Additionally, the 1921 and 1924 Constitutions are evaluated from a nationalist perspective, emphasizing the impact of nationalism on constitutional activities. The reflection of nationalism in the legal regulations of the Early Republican period was a critical process that shaped the legal and social foundations of Turkey. The legal reforms implemented during this period were reflections of nationalist policies. In this regard, the study explores how the ideology of nationalism influenced the legal regulations of the Early Republican period, in what ways this impact manifested, and how these elements differed from the Ottoman legal system. By examining the influence of nationalist thought on the legal regulations of the Early Republican period, this study aims to contribute to a better understanding of Turkey's legal and social foundations.