Bursa ve çevresinde yayılış gösteren Corvidae familyasına ait kuşların helmint faunası
Helminth fauna of birds belonging to the Corvidae family distributed in bursa and its surroundings
  1. Tez No: 903267
  2. Yazar: MOHAMED WARSAME DIRSHE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SAMİ YILDIRIMHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Haziran 2023 – Temmuz 2024 tarihleri arasında Bursa ve çevresinden Corvidae ailesine ait 5 kuş türünden (22 Pica pica, 24 adet Corvus monedula, 2 adet Corvus corax, 3 adet Garrulus glandarias ve 9 adet Corvus corone ) toplam 60 birey helmint parazitleri açısından incelenmiştir. 3 Digenea (Brachylaemus fuscatus , Lyperosomum longicauda, Branchylecithum lobatum), 4 Cestoda (Choataenia micracantha, Passerilepis stylosa, Raillietina echinobothrida, Raillietina sp.), 5 Nematoda (Syngamus trachea, Baruscapillaria obsignata, Baruscapillaria resecta, Dispharynx nasuta, Dispharynx sp.) ve 1 Acanthocephala (Sphaerirostris picae) türü bulunmuştur. Bulunan helmint türlerine Corvidae ailesinde yaygın olarak rastlanır. Konak türler arasında C. corax Türkiye'de ilk defa parazitolojik olarak çalışılmıştır. Brachylaemus fuscatus, Lyperosomum longicauda, Branchylecithum lobatum, Choataenia micracantha, Passerilepis stylosa, Raillietina sp. Syngamus trachea, Baruscapillaria resecta, Dispharynx sp. türleri Türkiye için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
Between June 2023 and July 2024, a total of 60 individuals of 5 bird species belonging to the Corvidae family (22 Pica pica, 24 Corvus monedula, 2 Corvus corax, 3 Garrulus glandarias and 9 Corvus corone) from Bursa and its surroundings were examined for helminth parasites. 3 Digenea (Brachylaemus fuscatus, Lyperosomum longicauda, ​​Branchylecithum lobatum), 4 Cestoda (Choataenia micracantha, Passerilepis stylosa, Raillietina echinobothrida, Raillietina sp.), 5 Nematoda (Syngamus trachea, Baruscapillaria obsignata, Baruscapillaria resecta, Dispharynx nasuta, Dispharynx sp.) and 1 Acanthocephala (Sphaerirostris picae) species were found. The helminth species found are commonly found in the Corvidae family. Among the host species, C. corax was studied parasitologically for the first time in Turkey. Brachylaemus fuscatus, Lyperosomum longicauda, ​​Branchylecithum lobatum, Choataenia micracantha, Passerilepis stylosa, Raillietina sp. Syngamus trachea, Baruscapillaria resecta, Dispharynx sp. species are new records for Turkey.