Çalışma hayatında duygusal emek ve işe yabancılaşmanın iş yeri performansına etkisi: Banka çalışanları üzerine uygulama
The effect of emotional labor in working life and work alienation on workplace performance: An application on bank employees
- Tez No: 903269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ERU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Global dünyanın rekabetçi ortamında yaşanan politikalar ve hizmet sektöründe çalışanların duyguları iş hayatında değişkenlik gösterdiği görülmektedir. Kurum ve müşteri memnuniyeti adına bankacılık duygu geçişlerinin sık yaşandığı sektör konumundadır. Haliyle bu bağlamda duygu geçişlerini kontrol edebilmek adına çalışma hayatında çalışan açısından birçok faktör göz önünde bulundurulmalıdır. Banka çalışanları müşterilerle sık ve uzun sürelerde iletişim halindedirler. Bu iletişim sırasında bankaların belirlenen hedefleri doğrultusunda çalışanların duygularını karşı tarafa ne kadar doğru aktarabildiği önemli olduğu kadar duygularının sürekliliğini koruma halinde olmaları gerekmektedir. Bu çalışmanın genel amacını, banka çalışanlarının duygusal emek ve işe yabancılaşma algılarına etki eden değişkenleri belirlemek ve ayrıca duygusal emek ile işe yabancılaşma ve iş yeri performansının ilişkisini ortaya koymaktır. Sonuç itibariyle özel bankalarda istihdam edilen banka çalışanlarının duygusal emek ve işe yabancılaşma ve iş yeri performansları arasında anlamlı düzeyde ilişkisi olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is seen that the policies experienced in the competitive environment of the global world and the emotions of employees in the service sector vary in business life. Banking is a sector where emotional transitions are frequently experienced in the name of corporate and customer satisfaction. Therefore, in this context, many factors should be taken into consideration for the employee in working life in order to control emotional transitions. Bank employees communicate with customers frequently and for long periods of time. During this communication, it is important how accurately employees can convey their emotions to the other party in line with the banks' determined goals, as well as maintaining the continuity of their emotions. The general purpose of this study is to determine the variables that affect bank employees' perceptions of emotional labor and work alienation, and also to determine emotional labor and work alienation and workplace performance. As a result, it is seen that there is a significant relationship between emotional labor, work alienation and workplace performance levels of bank employees employed in private banks.