Doğu grubu ağızlarında bulunan ses olayları
Sound phones in the eastern group dialects
  1. Tez No: 903270
  2. Yazar: ÇİĞDEM ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ARSLAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Dil, insanlarla iletişim kurmamızı sağlayan bir araçtır. Söz konusu varlık insan olduğu için değişim kaçınılmazdır. Dil bu anlamda yeniliklere açıktır ama her yeniliği de bünyesine dâhil etmez. Bu yenilikler genel anlamıyla savaş, ticaret, göç, din değişikliği ve yaşam değişikliği ile ortaya çıkabilmektedir. Var olan bu durumlar dili de etkilemektedir. Dilimizde ortaya çıkan söz konusu değişiklik eğer sadece telaffuzda ise bu durum“ağız”olarak isimlendirilir. Ağız kavramı ile ilgili çalışmalar ses özelliklerinin ortaklıkları ve farklılıkları gözetilerek incelendiğinde üç tane ana ağız grubu ortaya çıkar. Bunlar Doğu, Batı ve Kuzeydoğu grubu olmak üzere ayrılır. Çalışmanın kapsamında bulunan grup ise Doğu grubu ağızlarıdır. Çalışma, bahsi geçen grupta yer alan illerden yola çıkılarak grupta bulunan yaygın ses olaylarını Doğu grubu ağızları kapsamında incelemeyi amaç edinmektedir. Ortak olan ses olayları ana başlık olarak verilmiş olup altına ses olayının olduğu şehirler örnekleri ile sıralanmıştır. Şehir şehir incelenip ardından bütüncül çalışma yapılmıştır. Çalışmamız“Giriş”,“Ağız Kavramı”,“Doğu Grubunda Bulunan Ses olayları”,“Sonuç”bölümlerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Language is a medium that allows us to communicate with people. Since the being in question is human, change is inevitable. In this sense, the language is open to changes, but it does not incorporate every change. These changes can generally occur with war, trade, migration, change of religion and change of life. These existing changes also affect the language. If the change in our language is only in pronunciation, this situation is called“dialect”. When studies on the concept of dialect are examined by considering common sound characteristics, three main dialect groups emerge. These are divided into three groups: East, West and Northeast group. The group within the scope of the study is the Eastern group dialects. The study aims to examine the common sound phenomena in the group holistically, based on the provinces in the mentioned group. Common sound events are given as the main title, and the cities where the sound events occur are listed with examples. It was examined city by city and then a holistic study was carried out. Because other academic studies have dealt with the subject throughout the province, but a holistic study has not been achieved. The aim is to try to eliminate this deficiency.Our study consists of the sections“Introduction”,“Mouth Concept”,“Sound events Found in the Eastern Group”,“Conclusion”. Our study consists of the sections“Introduction”,“Mouth Concept”,“Sound events Found in the Eastern Group”,“Conclusion”.Our study consists of the sections“Introduction”,“Mouth Concept”, "Sound events