Konaklama işletmelerinde çalışanların işe tutkunlukları ile duygusal emek ve işten ayrılma niyetleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between employees' work engagement, emotional labor and intentions to quit work in accommodation enterprises
  1. Tez No: 859817
  2. Yazar: YASEMİN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA GÜLCEMAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada, konaklama işletmelerinde çalışanların işe tutkunlukları, duygusal emek ve işten ayrılma niyetleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Yöntem olarak ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, Antalya bölgesinde konaklama işletmelerinde çalışan 391 personel oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında kullanılan anket formunda araştırmacı tarafından oluşturulan demografik form,“Çalışmaya Tutkunluk Ölçeği”,“Duygusal Emek Ölçeği”ve“İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 23 programı ile yapılmış ve %95 güven düzeyi ile çalışılmıştır. Elde edilen verilere göre, Çalışmaya Tutkunluk Ölçek puanı ile Duygusal Emek Ölçeği ve alt boyutları ve İşten Ayrılma Niyeti Ölçek puanı arasında anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Erkeklerin Yüzeysel Davranış, Derinlemesine Davranış, Samimi Davranış alt boyut puanları ve Duygusal Emek Ölçek puanları kadınlara göre daha yüksektir. Yapılan karşılaştırma analizleri neticesinde cinsiyet, yaş, eğitim durumu, medeni durum ve hane gelir durumuna göre istatiksel farklılıklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Medeni durum, iş hayatında toplam çalışma yılı ve şu anki iş yerinde toplam çalışma grupları arasında ise ölçek ve alt boyut puanları bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Elde edilen sonuçlardan yola çıkarak pozitif bir iş ortamının ve destekleyici bir kültürün, çalışanların işlerine olan bağlılığını güçlendirebileceği söylenebilir. Ayrıca işletmeler, çalışanlara duygusal emek becerilerini geliştirmeleri için eğitim programları sunarak, derinlemesine davranışı teşvik edebilir ve işe tutkunluğu artırabilir.
Özet (Çeviri)
In this research, the work engagement of employees in accommodation establishments, The relationship between emotional labor and turnover intentions was examined. Method Relational scanning model was used. The sample of the research was Antalya It consists of 391 personnel working in accommodation establishments in the region. The survey form used within the scope of the research was created by the researcher. demographic form,“Work Engagement Scale”,“Emotional Labor Scale”and“Intention to Quit Scale”was used. Data analysis was done with SPSS 23 program. was made and worked with a 95% confidence level. According to the data obtained, the study Engagement Scale score and Emotional Labor Scale and its sub-dimensions and Disengagement from Work It was determined that there was a significant relationship between the Intention Scale score. of men Surface Behavior, Deep Behavior, Sincere Behavior subscale scores and Emotional Labor Scale scores are higher than women. Comparison made As a result of the analysis, gender, age, education level, marital status and household income It was concluded that there were statistical differences depending on the situation. marital status, employment total years of work in your life and total work groups at your current workplace There is a statistically significant difference in terms of scale and sub-dimension scores. not detected. Based on the results obtained, a positive work environment and A supportive culture can strengthen employees' commitment to their jobs. It can be said. Additionally, businesses encourage employees to develop emotional labor skills. can encourage reflective behavior and recruit by providing training programs for can increase passion.