Evaluation of the mechanical effects of thermal aging on Resin-Based indirect restoration materials produced by additive and subtractive manufacturing
Eklemeli ve eksiltmeli imalat ile üretilen reçine esaslı indirekt restorasyon materyallerinde termal döngü yaşlandırmanın mekanik etkilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 903285
  2. Yazar: HAMZA KÜRŞAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ÇAPA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı imalat teknikleri ile üretilen reçine esaslı malzemeler üzerinde, başlangıç durumu ve 10,000 ve 30,000 termal döngü yaşlandırma sonrasında yüzey pürüzlülüğü, yüzey mikrosertliği, su emme ve suda çözünürlük gibi mekanik özelliklerin değerlendirilmesidir. 3 farklı üretim tekniği ile 5 farklı reçine malzemesinden oluşan 245 adet disk şeklindeki numune değerlendirilmiştir. (n=47) 2 adet kazıma ile üretilmiş (Voco Grandio, Voco, Vita Enamic, Vita Zahnfabrik), 1 adet konvansiyonel (Gradia Plus, GC Dental) ve 2 adet 3D-Baskı ile (Bego Varseo Smile Crown Plus, Bego, Formlabs Permanent Crown Resin, Formlabs) üretilmiş reçine esaslı malzemeler kullanılmıştır. Numuneler, standardizasyon için 600-800-1200 gritli silisyum karbür kağıtlarla 600 rpm'de otomatik polisaj makinesinde su soğutması altında cilalandı. Son boyut 10 mm çapa ve 2 mm kalınlığa ayarlandı. Her grup için toplam 47 örnek hazırlandı; Yüzey pürüzlülüğü ve mikrosertlik değerlendirmeleri için 39 numune kullanıldı. SEM, AFM ve SEM EDS kullanılarak yüzey topografyası değerlendirmesi için 3 örnek kullanıldı, su emme ve çözünürlük testleri için her gruptan 5 örnek değerlendirildi. Yüzey pürüzlülüğü (Ra), Vickers sertliği (VHN), su emilimi, suda çözünürlüğü ve yüzey topografyası analiz edildi. Testler başlangıçta, 5oC/55oC'de 10,000 ve 30,000 termal döngü yaşlandırmadan sonra gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the mechanical properties such as microhardness, surface roughness, water sorption and water solubility for initial condition and after thermal aging of 10,000 and 30,000 cycles on resin based materials produced with different manufacturing techniques. 245 disc shaped specimens of 5 different resin materials with 3 different manufacturing technique are evaluated. (n=47) 2 milled (Voco Grandio, Voco, Vita Enamic, Vita Zahnfabrik), 1 conventional (Gradia Plus, GC Dental) 2 3D-Printed (Bego Varseo Smile Crown Plus, Bego, Formlabs Permanent Crown Resin, Formlabs ) resin materials are produced. Specimens polished under water cooling on an automatic polishing machine at 600 rpm with 600-800-1200 grit silicon carbide papers for standardization. Final dimension was adjusted to 10mm in diameter and 2 mm in thickness. Total of 47 specimens are prepared for each group; 39 specimens used for surface roughness and microhardness evaluations. 3 specimens were used for surface topography evaluation using SEM, AFM and SEM EDS, 5 specimens from each group evaluated for water sorption and solubility tests. Surface roughness (Ra), Vickers hardness (VHN), water sorption, water solubility, and surface topography were analyzed. The tests were carried out at initial, after 10,000 and 30,000 thermocycle aging at 5oC/55oC.