Farklı yıkama ve kürleme sürelerinin 3 boyutlu yazıcıyla üretilen implant destekli geçici kronların yüzey pürüzlülüğü ve kırılma dayanımına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of different post-washing and post-curing times on the surface roughness and fracture strenght of implant supported temporary crowns produced with 3D printer
  1. Tez No: 975642
  2. Yazar: ULAŞ BORA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CAN BULUT
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Geçici restorasyonlar, daimi restorasyonun teslim edileceği vakte kadar geçirilen sürede estetik ve fonksiyonun devamlılığını sağlayarak hastaya psikolojik ve fonksiyonel destek sağlarken aynı zamanda daimi restorasyon için hekime yol gösterici görev görür. Bu çalışmanın amacı, klinik iş akışına giderek daha fazla entegre olan üç boyutlu (3B) yazıcılarla üretilen implant destekli geçici kronlarda, üretim sonrası farklı yıkama ve kürleme sürelerinin kırılma dayanımı ve yüzey pürüzlülüğüne etkisinin incelenmesidir. Çalışmada, 4,5 mm basamak çapına ve 3 mm diş eti yüksekliğine sahip simante abutmentler (Bioinfinity Dental İmplant; Avrupa İmplant, Türkiye), özel olarak hazırlanmış metal plaka rehberler aracılığıyla akrilik rezin bloklara, vertikal düzlemle 30° açı yapacak şekilde gömülmüştür.Hazırlanan modeller üst çene sol santral diş pozisyonundaki implant simüle edilebilecek şekilde model tarayıcı (Dental Wings Inc., Montreal QC, Kanada) ile taranmış ve uygun restorasyon bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımı DWOS 2020 (Dental Wings Inc., Montreal QC, Kanada) kullanılarak tasarlanmıştır. İki farklı 3B yazıcı reçinesi [PowerResins Temp Resin (Dentafab, Türkiye) ve Custom Resin Solutions Composite Resin (Crscam Teknoloji AŞ, Türkiye)], üretim sonrası üç farklı yıkama süresi (3, 5 ve 10 dakika) ve üç farklı kürleme süresi (20, 30 ve 40 dakika) kullanılarak, 45° baskı açısı ve 100 µm baskı kalınlığında her biri 12 örnek içeren 18 grup halinde toplam 216 kron üretilmiştir. Tüm örnekler aynı yazıcı (Elegoo Mars 4 Ultra, Shenzhen, Çin) ile aynı baskı koşullarında üretilmiştir. Üretim sonrası yıkama işlemleri %99 izopropil alkol (IPA) çözeltisi ile yıkama cihazında (Elegoo Mercury X Wash, Shenzhen, Çin) gerçekleştirilmiş, ardından UV kürleme cihazında (Elegoo Mercury Xs Cure, Shenzhen, Çin) kürleme işlemleri tamamlanmıştır. Yüzey pürüzlülüğü ölçümleri, mekanik profilometre (Mitutoyo SJ-410, Mitutoyo Corporation, Japonya) kullanılarak kronların bukkal yüzeylerinden yapılmıştır. Tüm örnekler, 10.000 siklus termal yaşlandırma işlemine tabi tutulmuş, sonrasında yeniden yüzey pürüzlülüğü ölçümleri yapılmıştır. Kronlar, öjenolsüz geçici implant simanı (Nexobio T-Cem İmplant; Nexobio Co., Ltd., Kore) ile abutmentlere simante edilmiş ve 24 saat distile suda bekletildikten sonra üniversal test cihazında (Lloyd LRX, Lloyd Instruments Ltd., Hampshire, İngiltere) kırılma testine tabi tutulmuştur. Kırılan örnekler, ışık mikroskobu (Leica MZ 12, CLS 100, Houston, TX) ile incelenmiştir. İstatistiksel analizler, SPSS yazılımı (IBM SPSS İstatistik Versiyon 26; SPSS Inc., Chicago, ABD) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı istatistiklerin ardından normal dağılım gösteren veriler için ANOVA, normal dağılım sağlamayan veriler için ise Kruskal-Wallis testi hazırlanmıştır. Anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak belirlendi. Yaşlandırma öncesi (Ra: (1,15±0,37-1,82±0,08 µm)) ve yaşlandırma sonrası (Ra: (1,34±0,3-1,87±0,06 µm)) ölçümlerde her iki reçine grubunda da en düşük yüzey pürüzlülüğü değerlerini 10 dk. yıkama 30 dk. kürleme grupları vermiştir. Termal yaşlandırma sonrasında genellikle yüzey pürüzlülüğü değerlerinin arttığı görülmüştür. Kırılma direnci açısından incelendiğinde her iki reçine grubunda da 3 dk yıkama 30 dk kürlemenin en yüksek kırılma dayanımı değerlerini(A grubu: 332,86 ±36,85 N; B grubu: 419,8 ±115,59 N) verirken, genel anlamda yıkama süresi ve kürleme süresi değişiminin yüzey pürüzlülüğü ve kırılma dayanımı değerlerini etkilediği gözlense de istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Temporary restorations provide psychological and functional support to the patient by ensuring the continuity of aesthetics and function until the delivery of the permanent restoration. They also serve as a guide for the dentist in the final restoration. The purpose of this study was to investigate the effects of different post-production washing and curing times on fracture strength and surface roughness in implant-supported temporary crowns produced using three-dimensional (3D) printers, which are increasingly integrated into clinical workflows. In the study, cemented abutments (Bioinfinity Dental Implant; Avrupa İmplant, Turkey) with a step diameter of 4.5 mm and a gingival height of 3 mm were embedded into acrylic resin blocks using specially prepared metal plate guides at an angle of 30° to the vertical plane. The prepared models were scanned with a model scanner (Dental Wings Inc., Montreal QC, Canada) to simulate the implant in the maxillary left central incisor position, and the appropriate restoration was designed using computer-aided design (CAD) software DWOS 2020 (Dental Wings Inc., Montreal QC, Canada). A total of 216 crowns were produced in 18 groups, each containing 12 samples, using two different 3D printing resins [PowerResins Temp Resin (Dentafab, Turkey) and Custom Resin Solutions Composite Resin (Crscam Teknoloji AŞ, Turkey)], three different post-washing times (3, 5, and 10 minutes), and three different post-curing times (20, 30, and 40 minutes). All samples were produced with the same printer (Elegoo Mars 4 Ultra, Shenzhen, Çin) under the same printing conditions. Post-production washing processes were performed with 99% isopropyl alcohol (IPA) solution in a washing device (Elegoo Mercury X Wash, Shenzhen, Çin), and then curing was completed in a UV curing device (Elegoo Mercury Xs Cure, Shenzhen, Çin). Surface roughness measurements were taken from the buccal surfaces of the crowns using a mechanical profilometer (Mitutoyo SJ-410, Mitutoyo Corporation, Japan). All specimens were subjected to 10,000 cycles of thermal aging, after which surface roughness measurements were taken again. The crowns were cemented to the abutments with no-eugenol temporary implant cement (Nexobio T-Cem Implant; Nexobio Co., Ltd., Korea) and stored in distilled water for 24 hours before being subjected to fracture testing on a universal testing machine (Lloyd LRX, Lloyd Instruments Ltd., Hampshire, UK). Fractured specimens were examined under a light microscope (Leica MZ 12, CLS 100, Houston, TX). Statistical analyses were performed using SPSS software (IBM SPSS Statistics Version 26; SPSS Inc., Chicago, USA). Following descriptive statistics, ANOVA was used for normally distributed data, and Kruskal-Wallis tests were used for non-normally distributed data. The significance level was set at p<0.05. In the pre-aging (Ra: (1.15±0.37-1.82±0.08 µm)) and post-aging (Ra: (1.34±0.3-1.87±0.06 µm)) measurements, the lowest surface roughness values were found in the 10-min. washing 30-min. curing groups in both resin groups. It was observed that the surface roughness values generally increased after thermal aging. When examined in terms of fracture resistance, it was seen that 3-min. washing 30-min. curing gave the highest fracture strength values (Group A: 332.86 ±36.85 N; Group B: 419.8 ±115.59 N) in both resin groups. Although it was observed that the changes in washing time and curing time generally affected the surface roughness and fracture strength values, no statistically significant relationship was found (p>0.05).