Comparison of the accuracy and precision of intraoral and extraoral scanners used for digital impression of endocrown restoration in root canal treated teeth
Kanal tedavisi uygulanmış dişlerde endokuron restorasyonun digital ölçüsünün alımında kullanılan ağız içi ve ağız dışı tarayıcıların doğruluk ve hassasiyetlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 903287
  2. Yazar: CEREN ŞAHİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. RABİA FİGEN KAPTAN, DR. TUBA AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Şahinkaya Ceren (2024), Kanal tedavisi uygulanmış dişlerde endokuron restorasyonunun dijital ölçüsünün alımında kullanılan ağız içi ve ağız dışı tarayıcıların doğruluk ve hassasiyetlerinin karşılaştırılması. Yeditepe Universitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Endodonti Departmanı. Master Tezi. Istanbul Endodontik tedavinin klinik başarısında kök kanal dolgusu kadar endodontik tedavi sonrası uygulanan koronal restorasyon da etkilidir ve restorasyon için farklı seçenekler bulunmaktadır. Endokuron olarak isimlendirilen kanal üstü restorasyonlar, tutuculuğu arttırmak için, pulpa odasına ve kanal ağızlarına uzanan tek-parça seramik bloklardır ve geleneksel ya da dijital ölçü sistemleri ile hazırlanmaktadır. Literatürde Endokuronun hazırlanmasında kullanılan dijital ölçü sistemlerinin karşılaştırılmasına yönelik çalışma bulanmamaktadır. Bu çalışmada, Endokuron'un 5 farklı tarayıcı sistemiyle alınmış dijital ölçülerinin doğruluk ve hassasiyetinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. 46 nolu dişten üretilen rezin bir model üzerinde, tarayıcılarla (Cerec PrimeScan, 3 Shape Trios 3,3 Shape Trios 4, Medit i500 ağız içi ve Sirona inEOS X5 ağız dışı), dijital ölçü alındı. Tarama verileri .stl formatında kaydedildi. Sonrasında örnek modelin endüstriyel tarama cihazı Comet 6 (Zeiss, Oberkochen, Almanya) ile digital ölçüsü alındı ve veriler .stl formatında kaydedildi. Kaydedilen tüm veriler bilgisayar ortamında çakıştırıldı, Sapma miktarları ve RMS (Root Mean Square) değerleri, doğruluk ve hassasiyet açısından istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Şahinkaya Ceren, (2024), Comparison of the accuracy and precision of intraoral and extraoral scanners used for digital impression of endocrown restoration in root canal treated teeth. Yeditepe University Institute of Health Sciences, Department of Endodontics. Master Thesis. Istanbul The clinical success of endodontic treatment is influenced not only by the root canal filling but also by the coronal restoration applied post-endodontic treatment, with various options available for the restoration. Endocrowns, which are post-endodontic restorations, are single-piece ceramic blocks that extend into the pulp chamber and canal orifices to enhance retention and are prepared using either conventional or digital impression systems. In the literature, there are no studies comparing the digital impression systems used in the preparation of endocrowns. This study aims to compare the accuracy and precision of digital impressions of endocrowns obtained using five different scanning systems. PrimeScan, 3Shape Trios 3, 3Shape Trios 4, Medit i500 intraoral, and Sirona inEOS X5 extraoral). The scanning data were saved in .stl format. Subsequently, the digital impression of the sample model was taken with the industrial scanning device Comet 6 (Zeiss, Oberkochen, Germany), and the data were saved in .stl format. All recorded data were superimposed in a computer environment, and the amount of deviation and On a resin model produced from tooth 46, digital impressions were taken using the scanners (Cerec RMS (Root Mean Square) values were statistically evaluated in terms of accuracy and precision. A statistically significant difference was found in terms of accuracy values among the devices.