Farklı dijital oklüzal analiz cihazları ile elde edilen interoklüzal kayıtların doğruluk ve tekrarlanabilirliğinin karşılaştırılması
Comparison of precision and reproducibility of interocclusal recordings obtained with different digital occlusal analyzers
- Tez No: 767327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET EVREN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, T-Scan Novus (Tekscan Inc., Boston, ABD) ve OccluSense (Dr. Jean Bausch GmbH & Co., Köln, Almanya) bilgisayarlı oklüzal analiz yöntemleri ile in-vivo olarak elde edilen interoklüzal kayıtların doğruluklarını ve tekrarlanabilirliklerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: İntraoral ve ekstraoral muayeneleri yapılarak çalışmaya katılımı uygun olan 20 adet diş hekimi seçildi. Çalışma için her bir katılımcının T-Scan Novus ve OccluSense cihazları ile dijital oklüzal kayıtları 9 adet çiğneme siklusu olacak şekilde alındı. Standardizasyon için her katılımcının farklı cihazlarda ölçümü arka arkaya yapıldı. Tekrarlanabilirilik için katılımcılar ilk ölçümlerden 1 hafta sonra tekrar çağırıldı ve ölçümler aynı sırayla tekrarlandı. Her iki cihazda da diş başına gelen oklüzal kuvvet yüzdeleri kayıt edildi. İstatiksel analiz için Kolmogorov-Smirnov, Wilcoxon testleri kullanıldı. Cihazlar içi ve arası uyumun incelenmesinde sınıf içi korelasyon katsayısı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the present study is to compare the accuracy and reproducibility of interocclusal recordings obtained in-vivo with T-Scan (Tekscan Inc., Boston, USA) and OccluSense (Dr. Jean Bausch GmbH & Co., Cologne, Germany) systems. Materials and Methods: Twenty dentists who were eligible to participate in the study were selected by performing intraoral and extraoral examinations. For the study, digital occlusal recordings of each participant with T-Scan Novus and OccluSense devices were taken as 9 masticatory cycles. Measurements of each participant on different devices were performed consecutively for standardization. For reproducibility, participants were recalled 1 week after the first recording. Occlusal force percentages per tooth were recorded in both devices. Kolmogorov-Smirnov, Wilcoxon tests were used for statistical analysis.