Erken çocuklukta felsefi etik programı uygulamasının çocukların etikanlayışlarında yarattığı değişimlerin incelenmesi
Investigation of the changes in ethical understandings of childrencaused by application of philosophical ethics in early childhoodprogram
  1. Tez No: 903288
  2. Yazar: İREM NUR TORUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MENEKŞE BOZ, DR. TUFAN KIYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada okul öncesi dönem çocuklarının etik anlayışlarının ve deneyimlerinin keşfedilmesi, müdahale sonrası etik anlayışlarında ve söylemlerindeki değişimlerin derinlemesine incelenmesi amaçlandığı için nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseni benimsenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara ili Çankaya ilçesinde bir okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 60-72 ay arası 6 çocuk oluşturmaktadır. Çalışmanın ilk basamağında; çocukların etik anlayışlarını keşfetmeye ve geliştirmeye yönelik uygulanacak olan“Erken Çocuklukta Felsefi Etik (The Philosophical Ethics in Early Childhood -PEECh)”programının Türkçeye çevirisi yapılmıştır. İkinci basamağında; çocuklarla etik ikilemlerden oluşan ve çocukların etik soruları anlaması ve fikir üretmesini sağlayacak kısa senaryolar tasarlanmış ve bu bağlamda çocuklara açık uçlu sorular yönlendirilmiştir. Çocuklara altı hafta boyunca dokuz oturumdan oluşan Erken Çocuklukta Felsefi Etik (The Philosophical Ethics in Early Childhood -PEECh)“ programı uygulanmıştır. Programın uygulanmasından sonra çocuklarla yapılan görüşmeler tekrarlanmıştır. Çalışmada içerik analizi yöntemlerinden, tümdengelimci analiz ve tümevarımcı analiz yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Yapılan içerik analizi sonucunda görüşmeler; adil olma, empati ve perspektif alma, akranları dışlama ve dahil etme, problem çözme ve bilmiyorum/ilgisiz yanıtlar kategorisinde incelenmiştir. Araştırma sonucunda ”Erken Çocuklukta Felsefi Etik" programının çocukların empati ve perspektif alma becerilerine, problem çözme becerilerine, etik kavramları tartışma becerileri de dahil olmak üzere etik anlayışlarına olumlu bir etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, since it was aimed to explore the ethical understanding and experiences of preschool children and to examine the changes in their ethical understanding and discourses after the intervention in depth, the phenomenological design, one of the qualitative research methods, was adopted. The study group of the research consisted of 6 children aged 60-72 months attending a preschool education institution in Çankaya district of Ankara province. In the first step of the study, the“Philosophical Ethics in Early Childhood (PEECh)”programme, which will be implemented to explore and develop children's understanding of ethics, was translated into Turkish. In the second step, short scenarios consisting of ethical dilemmas and enabling children to understand ethical questions and generate ideas were designed and open-ended questions were asked to children in this context. The nine-session Philosophical Ethics in Early Childhood (PEECh) programme was implemented for six weeks. After the implementation of the programme, the interviews with the children were repeated. In the study, deductive and inductive methods of content analysis were used together. As a result of the content analysis, the interviews were analysed under the categories of fairness, empathy and perspective taking, exclusion and inclusion of peers, problem solving and don't know/irrelevant responses. As a result of the study, it was concluded that the“Philosophical Ethics in Early Childhood”programme had a positive impact on children's understanding of ethics, including empathy and perspective- taking skills, problem-solving skills, and the ability to discuss ethical concepts.