Farklı fissür örtücülerde tükürük kontaminasyonunun mikrosızıntı üzerine etkisinin değerlendirilmesi: In Vitro çalışma
Evaluation of the effect of saliva contamination on microleakage in different fissure sealants: In Vitro study
- Tez No: 903304
- Danışmanlar: PROF. DR. FİRDEVS TULGA ÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çalışmamızda tükürük kontaminasyonu olan ve olmayan durumlarda uygulanan farklı cam iyonomer esaslı, rezin esaslı ve kompozit esaslı fissür örtücülerin mikrosızıntılarının in vitro koşullarda değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çürüksüz 84 adet üçüncü azı dişinin kullanıldığı çalışma 2 ana grup altında (2x3x2) toplam 12 alt grupta gerçekleştirilmiştir. Fissür örtücülerin mikrosızıntısı 'boya sızıntısı test yöntemi' ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study aimed to evaluate the microleakage of different glass ionomer-based, resin-based and composite-based fissure sealants applied in cases with and without saliva contamination under in vitro conditions. The study, in which 84 caries-free third molars were used, was carried out in 2 main groups in a total of 12 (2x3x2) subgroups. Microleakage of fissure sealants was evaluated by the 'paint leakage test method'.