A case study: Endings of Cyberpunk 2077 and Disco Elysium through the lens of Dan Harmon's Story Circle
Bir durum çalışması: Dan Harmon'ın Story Circle'ı gözünden Cyberpunk 2077 ve Disco Elysium'un sonlarına bir bakış
  1. Tez No: 903311
  2. Yazar: MEHMET ALİ ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez Cyberpunk 2077 ve Disco Elysium oyunlarının, özellikle de bu oyunların sonlarının Dan Harmon'ın Story Circle modelini temele koyarak incelenmesini amaçlamaktadır. Kamera açıları, tempo, karakter gibi unsurlar göz önüne alındığında farklılık gösteren bu oyunların, klasik hikaye anlatma metodlarıyla olan ilişkisi ele alınmıştır. Tez, bu oyunların klasik hikaye anlatımı yapılarının modern bir yorumu olan Dan Harmon'ın Story Circle modeline ne kadar sadık kaldığını ya da hangi yönlerden saptığnı analiz ederek, gelenekse hikaye yapısının interaktif bir medya olan video oyunlarındaki etkisini ve kullanımını değerlendirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the endings of the games Cyberpunk 2077 and Disco Elysium through the lens of Dan Harmon's Story Circle model. By considering elements such as camera angles, pacing, and character development, the relationship of these games with classical storytelling methods is explored. The thesis intends to analyze how closely these games adhere to or diverge from Dan Harmon's Story Circle model, which is a modern interpretation of classical storytelling structures, and to evaluate the impact and use of traditional narrative structures in the interactive medium of video games.