Nanoselüloz yağ asidi esterleri üretimi ve metal bağlama özellikleri
Nanocellulose fatty acid esters production and metal binding properties
- Tez No: 903315
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZBEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tez çalışmasında, bitkisel kaynaklardan (buğday kepeği, mısır koçanı, ayçiçek tablası) mikro-akışkan tekniğiyle nanolifler elde edilip, farklı yağ asitleri ile farklı derecelerde esterleştirilmesi optimize edildi. Elde edilen nanolif-yağ asidi esterlerinin karakterizasyon analizleri yapıldıktan sonra, mısır koçanı nanolifi-yağ asidi esterlerinin metal bağlama (Na+2, Mg+2, Ca+2 Cr+3, Ni+2, Cu+2, Zn+2, Cd+2 ve Pb+2) özellikleri incelendi. Çalışmanın ilk aşamasında, selüloz içeriği yüksek ham maddeler NaOH ile işlenerek koloit değirmen ve mikro-akışkanlaştırıcıdan geçirildi ve nanoselüloz lifleri elde edildi. Daha sonra bu nanolifler, 80°C sıcaklıkta farklı asit klorür molar oranları (3–15 mol) ve sürelerde (30–360 dakika) esterleştirildi. Analizler, esterleşme işleminin başarılı olduğunu ve esterleşme derecesi arttıkça türevlerin termal stabilitesinin azaldığını gösterdi. Ayrıca, ortamda bulunan metalin moleküler ağırlığı arttıkça nanolif ve türevlerine bağlanan miktarın arttığı, esterleşme derecesi arttıkça bağlanan metal miktarının azaldığı belirlendi. Kaproik asit esterlerinin en fazla metal bağladığı, stearik asit esterlerinin ise en az metal bağladığı gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, nanofibers were obtained from plant sources (wheat bran, corncob, and sunflower receptacle) using a microfluidization technique, followed by optimization of their esterification with various fatty acids at different degrees. Characterization analyses of the resulting nanofiber-fatty acid esters were conducted, and the metal (Na+2, Mg+2, Ca+2 Cr+3, Ni+2, Cu+2, Zn+2, Cd+2 ve Pb+2) binding properties of corncob nanofiber-fatty acid esters were subsequently investigated. In the initial phase of the study, raw materials with high cellulose content were treated with NaOH, then processed through a colloid mill and microfluidizer to produce nanocellulose fibers. These nanofibers were then esterified with various fatty acids under different molar ratios of acid chlorides (3–15 mol) and durations (30–360 minutes) at 80°C. The analysis confirmed the success of the esterification process and showed a decrease in thermal stability of the derivatives as the degree of esterification increased. Additionally, the study revealed that the amount of metal bound to the nanofibers and their derivatives (mg/g) increased with the molecular weight of the metals present, and decreased with higher degrees of esterification. Among the fatty acids used in the esterification reaction, caproic acid esters exhibited the highest metal binding capacity, while stearic acid esters showed the least metal binding capacity.