Tıp fakültesi öğrencilerinin mezuniyet sonrası uzmanlık alanı tercihleri ile empati ve mesleki adanmışlık düzeyleri arasındaki ilişki: Kesitsel çalışma
The relationship between medical faculty students'postgraduation specialty preferences and their empathy and professional commitment levels:A cross-sectional study
- Tez No: 903316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK GÖNÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi ve Bilişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tıp fakültesi öğrencilerinin mezuniyet sonrası uzmanlık alanı tercihleri ile empati ve mesleki adanmışlık düzeyleri arasındaki ilişki: Kesitsel Çalışma Dünya genelinde ve ülkemizde yapılan araştırmalar, son yıllarda tıp öğrencilerinin genel tıpla ilgili ve temel sağlık hizmeti sunan alanlardan uzaklaştıklarını ve bu durumun belirli mesleki tutum ve davranışlarla ilişkisi olabileceğini göstermektedir. Bu tezin amacı, tıp fakültesi öğrencilerinin tıpta uzmanlık alanı tercihlerinde hangi faktörlerden etkilendiklerini ve olumlu ya da olumsuz tercihlerinin empati ve adanmışlık düzeyleri ile ilgisini araştırmaktır. Ankara'daki devlet ve vakıf üniversitelerinin tıp fakültesi dönem 5 ve dönem 6 öğrencilerine bu amaçla çeşitli demografik, sosyoekonomik ve akademik özgeçmişlerine ait soruları ve Jefferson empati ölçeği öğrenci versiyonu ile Hekimlik Mesleğine Adanmışlık Ölçeğini içeren bir anket uygulanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda, tıp fakültesi öğrencilerinin uzmanlık alan seçimlerindeki tercihlerine göre belirlenmiş gruplar (birincil bakıma odaklı olan alanlar ve diğerleri, kontrol edilebilir hayat tarzı sunan alanlar ve diğerleri) arasında gözlenen farklılıkların empati ve mesleki adanmışlık düzeyleri ile ilgisi saptanmamıştır. Mesleği seçmekten dolayı memnun olanların empati ve adanmışlık düzeylerinin daha yüksek olduğunu ifade etmektedir. Göz hastalıkları, dermatoloji ve kulak burun boğaz has-talıkları öğrencilerin ilk üç sıra tercihinde en çok yer alan tercihler olurken, kadın hastalıkları ve doğum, genel cerrahi ve pediyatri en çok istenmeyen alanlar içinde ilk üç sırada yer almıştır. Öğrencilerin tercihlerini belirlerken alanın statüsü, maddi getirisi gibi faktörleri ön planda değerlendirmedikleri, alana olan akademik ilgileri yanında hayat tarzlarını kontrol edebilmeyi önemsedikleri görülmüştür. Legal sorunlar yaşama ihtimali de öğrencileri belirli alanlardan uzaklaştırmakta yarı yarıya etkili bulunmuştur. Yine, istatistiksel olarak anlamlı düzeye erişmese de, öğrencilerin alan seçerken rol modellerden özellikle olumlu anlamda etkilendikleri saptanmıştır. Hekim adaylarının bu endişelerini aşabilmeleri için gerekli önlemlerin alınması ve seçimleri olumlu yönde etkileyen faktörlerin desteklenmesi, sorunun çözümünde faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
The relationship between medical faculty students' postgraduation specialty preferences and their empathy and professional commitment levels: A cross sectional study Research conducted around the world and in our country shows that in recent years, medical students have moved away from fields related to general medicine and providing primary health care, and this may be related to certain professional attitudes and behaviors. The aim of this study is to investigate the factors that influence medical faculty students' choice of specialty in medicine and the relationship between their positive or negative preferences and their empathy and professional commitment levels. For this purpose, a survey was administered to the 5th and 6th semestre medical faculty students of state or foundation universities in Ankara, including questions about various demographic, socioeconomic and academic backgrounds, as well as the Jefferson Empathy Scale Students version and Commitment To Medical Profession Scale. Statistical analysis was performed on the obtained data. As a result of the study, it was determined that there was no relation between the students' groups set according to their medical specialty preferences and their empathy or commitment to medical profession levels. It indicates that those who are satisfied with choosing the profession have higher levels of empathy and dedication. While ophthalmology, dermatology and ear, nose and throat diseases were the top three preferences of students, gynecology and obstetrics, general surgery and pediatrics were in the top three most undesirable fields. It has been observed that students do not prioritize factors such as the status of the field and its financial return when determining their preferences, and that they care about being able to control their lifestyle as well as their academic interest in the field. The possibility of experiencing legal problems was also found to be half as effective in pushing students away from certain fields. Also, although it did not reach a statistically significant level, it was determined that students were especially positively influenced by role models when choosing a field. Taking the necessary precautions for physician candidates to overcome these concerns and to support the factors that positively affect the elections may be beneficial in solving the problem.