9. sınıf matematik beceri temelli etkinlik kitabının matematik okuryazarlığı çerçevesine göre analizi
An analysis of the 9th grade mathematics skill-based activity book in terms of mathematical literacy framework
  1. Tez No: 903314
  2. Yazar: EDA GÖK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hazırlanan 9.sınıf matematik beceri temelli etkinlik kitabının matematik okuryazarlığı değerlendirme çerçevesi ve yeterlik ölçeğine göre detaylı incelemektir. Çalışmada doküman incelemesi yapılmıştır. Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından kaynak kitap olarak sunulan ve 21. yüzyıl becerilerini temel alarak bireylerin bu becerileri hayatlarına katabilmeleri ve uygulayabilmeleri için hazırlanan matematik dersi beceri temelli etkinlik kitabında yer alan 211 etkinlik analiz edilmiştir. Etkinlikler 2022 PISA matematik okuryazarlığı değerlendirme çerçevesine göre analiz edilmiştir. Bu etkinlikler, matematiksel süreçler kategorisine göre incelendiğinde ağırlıklı olarak işe koşma (%69,19) sürecine ait etkinliklerin fazla, değerlendirme ve yorumlama sürecine ait etkinliklerin (%4,26) ise oldukça az olduğu görülmüştür. Bağlam kategorisine göre incelendiğinde ise etkinliklerde dengeli bir dağılım olmadığı belirlenmiştir. Kişisel bağlam kategorisine ait etkinliklerin yüzdesi (%46) oldukça yüksektir. İçerik kategorisine göre incelendiğinde uzay ve şekil kategorisinin (%37,91) daha ağırlıkta olduğu ortaya çıkmıştır. PISA matematik yeterlik ölçeğine göre incelendiğinde 5. ve 6. düzeyde yok denecek kadar az (%1,89) etkinliğin bulunduğu ve en fazla 3. düzeyde (%50,71) etkinliğin yer aldığı görülmüştür. Etkinliklerin yeterlik düzeyinin ağırlıklı olarak orta düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Dolayısıyla yeni yazılacak olan ders kitapları ve yardımcı eğitim materyallerinde üst düzey sorulara daha fazla yer verilmesi ve soruların matematik okuryazarlığı boyutları bakımından dengeli bir şekilde dağıtılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine in detail of the 9th grade mathematics skill-based activity book prepared by the Ministry of National Education (MEB) according to the mathematical literacy assessment framework and proficiency scale. In this qualitative study, document analysis was used. 211 activities included in the mathematics course skill-based activity book, which was prepared as a resource book by the General Directorate of Secondary Education and based on 21st century skills so that individuals can add and apply these skills to their lives, were analyzed. Activities were analyzed according to the 2022 PISA mathematical literacy framework. As a result of the study, when examined according to the category of mathematical processes, it was seen that the percentage of the employing process was high (69.19%) and the effectiveness of the evaluating & interpretating process was low (4.26%). When examined according to context category, a balanced distribution was not shown. When examined by context category, it was determined that the percentage of the personal category was predominant (46%). When examined by content category, it was revealed that the percentage of the space and shape category was predominant (37.91%). When examined according to the PISA mathematics proficiency scale, it was seen that there was almost no activity (1,89%) at the 5th and 6th levels. It was observed that the book had the most activity (50.71%) at the 3rd level. It was concluded that the proficiency level of the activities was mainly at the medium level. Therefore, it was recommended to include more high-level questions in the newly written textbooks and supplementary educational materials and to distribute the questions in a balanced manner in terms of mathematical literacy framework.