The impact of culture and religion on architecture design of Muslims, Christians, Yezidis and Jewish houses in Ninevah
Ninova'daki Müslüman, Hıristiyan, Yezidi ve Yahudi evlerinin mimari tasarımında kültür ve dinin etkisi
  1. Tez No: 903319
  2. Yazar: HANEEN ISMAEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP GUL SOHMEN TUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırma, Irak'ın kuzeyinde yer alan Nineveh'daki dini gelenekler ve görenekler ile konut mimarisi arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bölgedeki İslam, Hristiyanlık, Yezidilik ve Yahudilik gibi baskın dinlerin konut mimarisi üzerindeki etkilerini araştırır. Çalışma, Nineveh'un IŞİD kontrolünden kurtarılmasının ardından inşa edilen modern yapılar ile geleneksel evlerin karşılaştırmalı bir analizine odaklanmaktadır. Bu karşılaştırma aracılığıyla, mimari tasarımlarda daha geniş kültürel ve dini değişimleri yansıtan kaymaları anlamayı amaçlamaktadır. Metodoloji, bu dört dine mensup kişilerin evlerinin derinlemesine incelenmesini, savaş öncesi ve sonrası mimari özelliklerin analiz edilmesini içermektedir. Bu çalışma, Nineveh'un gelişen kentsel ve dini manzaraları hakkında içgörüler sunarak, dini kimliğin çatışma sonrasındaki mimari formlar üzerindeki etkisini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research investigates the relationship between religious customs and traditions and the architectural designs of houses in Nineveh, northern Iraq. It explores how the predominant religions in the region—Islam, Christianity, Yezidism, and Judaism—have influenced residential architecture. The study focuses on comparing the traditional houses and modern structures built after the liberation of Nineveh from ISIS control. Through this comparison, the research aims to understand the shifts in architectural design that reflect broader cultural and religious changes. The methodology includes an in-depth examination of houses belonging to adherents of these four religions, analyzing both pre- and post-war architectural features. This study offers insights into the evolving urban and religious landscapes of Nineveh, highlighting the impact of religious identity on architectural forms in the aftermath of conflict.