Çocuk ve balıkçıl filminin 'kahramanın sonsuz yolculuğu' ve 'çocuğun kimlik arayışı' ekseninde göstergebilimsel analizi
Semiomical analysis of the movie the child and the hero on the axis of 'the eternal journey of the hero' and 'the child's search for identity'
- Tez No: 903318
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR MURATOĞLU PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bir auteur Japon anime yönetmeni olan Hayao Miyazaki'nin 2023 yılında gösterime giren Çocuk ve Balıkçıl filminin özellikle sinema ve edebiyat eserlerinin anlatısal analizinde kullanılan Joseph Campbell'in“Kahramanın Sonsuz Yolculuğu”kuramına uyarlanabilirliği ve Roland Barthes'ın göstergebilimsel analiz yöntemi ile incelenmesi amaçlanmaktadır. Son yıllarda ülkemizde üretilen akademik çalışmalarda bu iki yöntem de sıkça kullanılmıştır. Hayao Miyazaki'nin Çocuk ve Balıkçıl filminin, sembolik yapısı ve derin anlam katmanlarına sahip senaryosuyla, iki yöntemin de uygulanmasına uygun bir alan olarak görülerek çalışmanın analiz konusu olmuştur. Bu amaçla önce animasyon sinemasının tarihçesi ve Japon animasyon sineması ele alınmıştır, sonra Japon inanış ve kültürü ile Japon tarihçesine değinilmiştir. Bir auteur yönetmen olarak Hayao Miyazaki'nin hayatına yer verilmiş, Hayao Miyazaki sinemasının ana temaları işlenmiştir. Daha sonra Joseph Campbell'in Kahramanın Sonsuz Yolculuğu kuramının tarihî gelişimine yer verilerek kuramın aşamaları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Roland Barthes'ın göstergebilimsel analiz metodu açıklanmıştır. Ardından filmin geniş özetine yer verilmiş, Kahramanın Sonsuz Yolculuğu kuramı ve Roland Barthes'ın göstergebilimsel analiz metodu Çocuk ve Balıkçıl filmine uyarlanarak kapsamlı bir biçimde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of this study is to analyse the film The Boy and the Heron, created by Hayao Miyazaki, a Japanese anime director, which was released in 2023. This analysis will employ the adaptability of Joseph Campbell's“The Hero with a Thousand Faces”theory, which is particularly useful in the narrative analysis of cinema and literary works. Additionally, the study will utilise Roland Barthes' semiotic analysis method. These methods have been employed with great frequency in the production of academic studies in our country in recent years. Hayao Miyazaki's The Boy and the Heron, with its symbolic structure and intricate scenario, is deemed an apt subject for the application of both methods and has consequently been selected as the focus of this study. To this end, an overview of the history of animation cinema and Japanese animation cinema is provided, followed by an examination of Japanese beliefs, culture and history. This study incorporates the life of Hayao Miyazaki, the celebrated Japanese animator and director, and examines the core themes that emerge from his oeuvre. Subsequently, the historical development of Joseph Campbell's The Hero with a Thousand Faces is presented, and the stages of the theory are examined in detail. Roland Barthes' semiotic analysis is explained. Then, a comprehensive summary of the film is provided, and the theory of The Hero with a Thousand Faces and Roland Barthes' method of semiotic analysis are examined in depth by adapting them to the film The Boy and the Heron.