Dîvânu Lugâti't-Türk'teki atasözleriyle Arapçadaki mesellerin benzerlikleri ve mukayesesi
Arabic proverbs and its counters at Divanu Lugati't-Turk a comparative study
  1. Tez No: 903320
  2. Yazar: GÜLCAN TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS KARSLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Atasözleri, bir toplumun kültürünü anlamada ve dolayısıyla dilin zenginliklerinden haberdar olmada büyük öneme sahip verilerdir. Türkçenin kültürel ve dilsel zenginliklerini Dîvânu Luġâti't-Türk adlı eseriyle ortaya koyan Kâşgarlı Mahmûd atasözleri bağlamında bizim için önemli bir örnek teşkil etmektedir. Dîvânu Luġâti't-Türk'teki Atasözleriyle Arapçadaki Mesellerin Benzerlikleri ve Mukayesesini konu alan bu çalışmanın birinci ve ikinci bölümlerinde atasözü ve mesel kavramları üzerine durulmuş, kısa tanımları yapılmış, atasözlerinin genel özelliklerinden bahsedilmiş, Dîvânu Luġâti't-Türk ve Kâşgarlı Mahmûd hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Dîvânu Luġâti't-Türk'te yer alan Karahanlı Türkçesinden Arapçaya çevrilen atasözleri Türkçe ve Arapçalarıyla çalışmaya aktarılmıştır. Daha sonra bütün bu atasözlerinin Arapçaya çevirileri temel çeviri türleri olan biçimsel, dinamik ve eş değer çeviri altında incelenmiş ve bu atasözlerine eş değer ya da yakın anlamlı karşılık gelebilecek günümüz Türkçesi atasözlerine ve Arapça mesellere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Proverbs are data of great importance in understanding the culture of a society and thus being aware of the richness of the language. Kashgarli Mahmud, who revealed the cultural and linguistic richness of Turkish with his work Dîvânu Luġâti't-Türk, is an important example for us in the context of proverbs. In the first and second chapters of the study on the similarities and comparison of proverbs in Dîvânu Lugâti't-Türk and Arabic proverbs, the concepts of proverb and mesel are discussed, brief definitions are made, general characteristics of proverbs are mentioned, brief information about Dîvânu Lugâti't-Türk and Kashgarlı Mahmud is given. In the third part, the proverbs in Dîvânu Lugâti't-Türk, which were transferred from Karakhanid Turkish to Arabic, were transferred to the study in Turkish and Arabic. Then, the translations of all these proverbs into Arabic are analysed under the basic translation types of formal, dynamic and equivalent translation, and contemporary Turkish proverbs and Arabic“mesels”that can correspond to these proverbs in equivalent or close meaning are included.