Yetişkinlerde akıllı telefon kullanımı ve belirsizliğe tahammülsüzlük arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of correlation between smartphone use and intolerance of uncertainty in adults
  1. Tez No: 903322
  2. Yazar: ZEHRA NUR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ONUR NOYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada akıllı telefon kullanımı ve belirsizliğe tahammülsüzlük arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma 18-65 yaşları arasında yaş ortalaması 34.12 olan 166'sı kadın, 88'i erkek olmak üzere toplamda 255 kişi ile yürütülmüştür. Verilerin toplanması için Akıllı Telefon Bağımlılığı Kısa Formu (ATBÖ-KF), Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği (BTÖ-12) ve Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Bu çalışmada veriler korelasyon analizi, tek yönlü varyans analizi, bağımsız örneklem t-testi ile analiz edilmiştir. Bu çalışmada akıllı telefon kullanımı ile belirsizliğe tahammülsüzlük arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Akıllı telefon kullanımı arttıkça belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyi de artmaktadır. Yapılan çalışmada yaş arttıkça akıllı telefon kullanım düzeyi azaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Akıllı telefon kullanımı ile cinsiyet, çocuk sahibi olma durumu, medeni durum ve sigara içme durumu arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Üniversite ve üstü eğitim durumunda olanların akıllı telefon kullanımları lise ve altı eğitim durumunda olanlara göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Yaş arttıkça belirsizliğe tahammülsüzlük ve ileriye yönelik kaygı düzeyi azaldığı ve erkeklerin kadınlara göre belirsizliğe tahammülsüzlük ve ileriye yönelik kaygı alt boyut düzeylerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Medeni durum ile belirsizliğe tahammülsüzlük, engelleyici kaygı alt boyutu arasında anlamlı bir farklılık bulunmadığı ve bekar katılımcıların evli katılımcılara göre ileriye yönelik kaygı düzeyinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Belirsizliğe tahammülsüzlük, ileriye yönelik kaygı ve engelleyici kaygı alt boyutu ile eğitim durumu arasında anlamlı bir farklılık olmadığı bulunmuştur. Çocuk sahibi olmayanların çocuk sahibi olanlara göre belirsizliğe tahammülsüzlük, ileriye yönelik kaygı ve engelleyici kaygı düzeyinin daha yüksek olduğu sonucu elde edilmiştir. Sigara içen katılımcıların sigara içmeyen katılımcılara göre belirsizliğe tahammülsüzlük, ileriye yönelik kaygı düzeyinin daha yüksek olduğu ve sigara içme durumu ile engelleyici kaygı alt boyutu arasında anlamlı bir farklılık olmadığı bulunmuştur. Bu çalışma bulguları ilgili literatür doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between smartphone use and intolerance of uncertainty. The study was conducted with a total of 255 participants, with an average age of 34.12, including 166 females and 88 males, aged between 18 and 65. Data were collected using the Smartphone Addiction Short Form (SASF), the Intolerance of Uncertainty Scale (IUS-12), and a Demographic Information Form. The data were analyzed using correlation analysis, one-way analysis of variance, and independent samples t-test. A positive relationship was found between smartphone use and intolerance of uncertainty, indicating that as smartphone use increases, intolerance of uncertainty also increases. It was found that as age increases, smartphone use decreases. There was no significant difference between smartphone use and gender, parental status, marital status, and smoking status. Participants with a university education or higher showed higher smartphone use compared to those with high school education or below. It was concluded that as age increases, intolerance of uncertainty and levels prospective anxiety decrease, and males exhibit higher levels of intolerance of uncertainty and prospective anxiety sub-dimensions compared to females. There was no significant difference between marital status and intolerance of uncertainty, inhibitory anxiety sub-dimension, and it was found that unmarried participants had higher levels of prospective anxiety compared to married participants. There was no significant difference between education level and intolerance of uncertainty, prospective anxiety, and inhibitory anxiety sub-dimension. Participants without children showed higher levels of intolerance of uncertainty, prospective anxiety, and inhibitory anxiety compared to those with children. Smokers showed higher levels of intolerance of uncertainty and prospective anxiety compared to non-smokers, and there was no significant difference between smoking status and inhibitory anxiety sub-dimension. The findings of this study were discussed in line with relevant literature.