Evaluation of the effects of the ketogenic diet on gastrointestinal symptoms and food craving in healthy individuals: A cross-sectional study
Ketojenik diyetin sağlıklı bireylerin gastrointestinal semptomlarına ve yeme arzusuna etkisinin değerlendirilmesi: Kesitsel bir çalışma
  1. Tez No: 903321
  2. Yazar: BENGİSU ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNNUR OKAN BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yüksek yağ ve düşük karbonhidrat alımı ile karakterize edilen ketojenik diyet (KD), çeşitli sağlık yararları nedeniyle giderek daha popüler hale gelmektedir. Bu çalışma, KD'nin sağlıklı bireylerde gastrointestinal (GI) semptomlar ve yeme arzusu üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yaşları 18-65 arasında değişen toplam 52 katılımcı 1 hafta ile 28 hafta arasında gözlenmiştir. Katılımcıların GI semptomları ve yeme arzusu, başlangıçta ve haftalık aralıklarla Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği (GSDÖ) ve Yeme Arzusu Anketi-Trait (YAA-T) kullanılarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar, çalışmanın sonunda reflü, karın ağrısı ve hazımsızlık gibi birçok GI semptomunda anlamlı azalmalar olduğunu göstermiştir (p < 0.05). Ancak, ishal ve kabızlıkta anlamlı bir değişiklik gözlenmemiştir. Yeme arzusu ile ilgili olarak, yeme arzusunun birçok alt semptomunda azalma gözlemlenmiş, bazı semptomlarda ise değişim görülmemiştir (p < 0.05). Bu bulgular, ketojenik diyetin sağlıklı bireylerde bazı GI semptomlarını hafifletebileceğini ve yeme arzusunun yoğunluğunu azaltabileceğini, bu durumun diyetin uygulanabilirliğini ve genel refahı artırabileceğini göstermektedir. KD'nin GI sağlığı ve yeme davranışları üzerindeki uzun vadeli etkilerini ve altında yatan mekanizmaları araştırmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The ketogenic diet (KD), characterized by high-fat and low-carbohydrate intake, has become increasingly popular for its potential health benefits. This study aims to evaluate the effects of KD on gastrointestinal (GI) symptoms and food cravings in healthy individuals. A total of 52 participants, aged 18-65, were observed over a period ranging from 1 to 28 weeks. Participants' GI symptoms and food cravings were assessed using the Gastrointestinal Symptom Rating Scale (GSRS) and the Food Craving Questionnaire-Trait (FCQ-T), respectively, at baseline and weekly intervals. The results indicated significant reductions in several GI symptoms, including reflux, abdominal pain, and indigestion, by the end of the study (p < 0.05). However, no significant changes were observed in diarrhea and constipation. Regarding food cravings, there were reductions in many subdimensions of food cravings, although some symptoms showed no change (p < 0.05). These findings suggest that the ketogenic diet may alleviate certain GI symptoms and reduce the intensity of food cravings in healthy individuals, potentially contributing to better adherence and overall well-being. Further research is warranted to explore the long-term effects and underlying mechanisms of KD on GI health and eating behaviors.