Lojistik şirketlerinin kurumsallaşma düzeyi ve iş tatmini ilişkisi: Mersin ili örneği
The relationship between the level of institutionalization and job satisfaction in logistics companies: The case of Mersin province
  1. Tez No: 903334
  2. Yazar: GÜL ALIŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÖKSAL HAZIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ülkemizde lojistik sektörü son yıllarda gelişim gösteren sektörlerden biridir. Türkiye, konumu gereği Orta Doğu, Türk Cumhuriyetleri ve Avrupa arasında bir aktarma merkezi oluşturur. Konumunun yarattığı avantaj ile Türkiye'de lojistik sektörünün önemi gün geçtikçe artmaktadır. Lojistik şirketleri, artan rekabet ortamına uyum sağlamak ve yarının dünyasında var olabilmek için yönetim düzenlerinde daha profesyonel ve özgün iş aşamalarına sahip olan kurumsal sistemlere yönelmek istemektedir. Kurumsallaşma kavramı bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de modern toplumun bir gereği olarak karşımıza çıkmaktadır. İş tatmini kavramı ise sosyal psikoloji ve örgütsel davranış literatürlerinde sıklıkla araştırılıp incelenen kavramlardan biridir. Kurumsallaşma ve iş tatmini literatürde sıklıkla ele alınan kavramlar olmasına rağmen bu kavramların birlikte değerlendirilip incelendiği çalışmaların sınırlı sayıda olduğu görülmektedir. Bu tezin amacı Mersin ilinde lojistik faaliyet gösteren şirketlere uygulama yapılarak kurumsallaşma düzeyi ve iş tatmini arasındaki ilişkiye bakmaktır. Yapılan alan araştırmasında anket yöntemiyle veriler toplanmış ve hipotezler SPSS programı kullanarak test edilmiştir. Mersin'de faaliyet gösteren lojistik şirketlerinde kurumsallaşma ve iş tatmininin beraber incelendiği çalışmanın olmadığı görülmektedir. Bu yönüyle, çalışmanın literatüre ve sektöre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The logistics sector in our country is one of the sectors that has developed in recent years. Turkey, due to its location, forms a transfer center between the Middle East, Turkish Republics and Europe. The importance of the logistics sector in Turkey is increasing day by day with the advantage created by its location. Logistics companies want to turn to corporate systems that have more professional and original work stages in their management systems in order to adapt to the increasing competitive environment and to exist in the world of tomorrow. The concept of institutionalization emerges as a requirement of modern society in our country as well as all over the world. The concept of job satisfaction is one of the concepts that are frequently researched and examined in the literature of social psychology and organizational behavior. Although institutionalization and job satisfaction are concepts that are frequently discussed in the literature, it is seen that there are limited number of studies in which these concepts are evaluated and examined together. The aim of this thesis is to examine the relationship between the level of institutionalization and job satisfaction by applying an application to companies operating in logistics in Mersin. In the field research conducted, data was collected by survey method and hypotheses were tested using SPSS program. It is seen that there is no study in which institutionalization and job satisfaction are examined together in logistics companies operating in Mersin. In this respect, it is thought that the study will contribute to the literature and the sector.