İstihbarata dayalı polislik ve suçun önlenmesi
Intelligence-led policing and prevention of crime
- Tez No: 903348
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAYLA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Kamu düzenini korumaya yönelik suç önleme modellerinden biri de istihbarata dayalı polisliktir. Bu çalışmanın amacı, suçun önlenmesinde istihbarata dayalı polislik uygulamasını açıklamak ve Türkiye güvenlik bürokrasisine bir katkı sunmaktır. Tezin iddiası idari polislik faaliyeti olan önlemede, suçun önlenmesinin veya azaltılmasının istihbarata dayandırılması perspektif çerçevesinden açıklanabileceğine yöneliktir. Tez, yeni güvenlik yaklaşımında istihbarata dayalı polisliğin bu çerçevede suçun önlenmesinde incelenmeye değer bir olgu olduğunu savunmaktadır. Çalışma özellikle Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İngiltere'deki uygulamalara odaklanarak, geleneksel polislik yaklaşımı ile ortaya çıkan suçlara reaktif yaklaşılarak kamu düzeninin tesis edilmesi yerine; günümüzde modern devletler tarafından suçun önlenmesinde benimsenen, proaktif yaklaşımla polislikte modern analiz tekniklerinin uygulanabileceğini vurgulamaktadır. Tez, istihbarata dayalı polislik yaklaşımının polislik ve istihbarat faaliyetlerini etkin ve etkili bir şekilde entegre eden modern polislik yöntemlerinden biri olduğu ile ilgili çağdaş güvenlik stratejilerinin ayrıntılı bir analizini sunmaktadır. Bulgular, polislikte suç ve suçlularla etkin bir mücadele yürütebilmesi perspektifinin, suç işlenmeden önlenmesi ve suç oranlarının azaltılması amacıyla istihbarat birimleri ve kolluk kuvvetlerinin stratejik bir amaç doğrultusunda işbirliği yapması gerekliliğini vurgulamaktadır. Buna göre Türkiye'de İstihbarata Dayalı Polislik yaklaşımının, suçun önlenmesinde uygulanmasının faydalı olacağı çağrısında bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the crime prevention models aimed at maintaining public order is intelligence-led policing. The aim of this study is to explain the application of intelligence-led policing in crime prevention and to make a contribution to the security bureaucracy of Türkiye. The claim of the thesis is that the prevention or reduction of crime in prevention, which is an administrative policing activity, can be explained from the perspective of basing it on intelligence. The thesis argues that intelligence-led policing in the new security approach is a phenomenon worth examining in the prevention of crime within this framework. Focusing on the practices in the United States (USA) and the UK in particular, the study emphasizes that modern analysis techniques can be applied in policing with a proactive approach adopted by modern states in prevent crime today, instead of establishing public order by taking a reactive approach to crimes that occur with the traditional policing approach. The findings emphasize the need for intelligence units and law enforcement agencies to cooperate in line with a strategic objective in order to prevent crime before it is committed and to reduce crime rates, from the perspective of being able to carry out an effective fight against crime and criminals in policing. Accordingly, it calls for the implementation of the Intelligence-Led Policing approach in the prevention of crime in Türkiye to be beneficial.