Bir kısım haemophilus türlerinin nazofarinks sürüntülerinden üretilmesinde değişik besiyerlerindeki değişik kültür özellikleri
Some medium properties of isolation of haemophilus from nasopheryngeal swabs using different medias
- Tez No: 90336
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
52 ÖZET Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Yuvası 'na devam eden 2-6 yaş grubu 120 ço cuğun nazofarinks sürüntü materyali ile yaptığımız çalışmada Haemophilus cinsi bakterilerin üretiminde 8 farklı basitrasinli besiyeri karşılaştınlmıştır. l)Müeller-Hinton Agar Besiyeri(NAD+hemin ilaveli) 2)Müeller-Hinton Agar Besiyeri(NAD+hemin+maya özü ilaveli) 3)Zenginleştirilmiş Columbia Agar Besiyeri 4)GCYSB(Gonokokkal medium bazı+koyun kanı+maya otolizatı) 5)Çukulatamsı Besiyeri(Balıklı buyyon esas alınarak hazırlanmış) 6)Çukulatamsı Besiyeri(NAD,hemin ilaveli) 7) Çukulatamsı Besiyeri(NAD,hemin,maya özü ilaveli) 8) Çukulatamsı Besiyeri(Maya özü ilaveli) Tüm besiyerlerine basitrasin ilave edilmiştir. Çalışmanın ilk döneminde üretim için elverişli bulunmayan Müeller-Hinton besiyerleri çalışmadan çıkarılmış ve son 60 örnek için GCYSB besiyeri kullanıl mıştır. 120 örnekten 1 12 H. parainfluenzae ve 4 H.influenzae (ikisi tip b ve diğer ikisi tip d ) olmak üzere toplam 116 Haemophilus cinsi bakteri üretilmiştir. Balıklı buyyon esas alınarak hazırlanmış çukulatamsı besiyeri ile GCYSB ve Columbia besiyerleri arasında Haemophilus cinsi bakterilerin ayırımı ve koloni sayımı açısından belirgin bir fark bulunamamış,Müeller-Hinton besiyerinin ise bu bakterilerin ayırımı için uygun olmadığı görülmüştür. Balıklı buyyondan hazırlanan basitrasinli çukulatamsı besiyerine sadece maya özü eklenmesinin koloni büyüklüğünü arttırdığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
53 SUMMARY In our study we did with nasopharyngeal swab specimens of 2-6 years old kids in the kindergarden of Istanbul Univercity Cerrahpaşa Faculty of Medicine,we use eight media in order to isolate Haemophilus species.These are as follows: l)Mueller-Hinton Agar Medium (supplemented with NAD+haemine) 2)Mueller-Hinton Agar Medium (supplemented with NAD+haemine+yeast extract) 3)Enriched Columbia Agar Medium 4)GCYSB (Gonoccocal medium base plus sheep blood &yeast autolysate) 5)Chocolated Medium (prepared on the base of buyyon of fish) 6)Chocolated Medium Supplemented With NAD plus haemine 7)Chocolated Medium Supplemented With Yeast Autolysate 8)Chocolated Medium Supplemented With NAD plus haemine &yeast autolysate Note:We added Bacitracine to alll of the medium above After first 60 specimens we didn't use Mueller Hinton Medium »because no colony growth observed with it till then.And after that point we added GCYSB medium into our study. We isolate Haemophilus species in 1 16 of 120 specimens. 1 12 of them were H.parainfluenzae and 4 isolates were H.influenzae. Among H.influenzae isolates 2 isolates were tip b, others were tip d. We couldn't find any differences between chocolated medium prepared on the base of buyyon of fish and other mediums on the respect of bacteria isolation and colony account (except Mueller-Hinton Medium of course). We observed that by adding yeast extract to chocolated medium supplemented with Bacitracine the colony size getting larger.