Sefodizimin immünomodülatör (Biyolojik yanıt düzenleyici) etkisinin, kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda incelenmesi
- Tez No: 90334
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM BODUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
38 İmmün sistemi uyardığı belirtilen sefalosporinlerden sefodizim, özellikle belirgin immünomodülatör etkinliğe sahip olması ile dikkat çekici bulunmuştur. Bu antibiyotiğin, kemotaksi gibi fagositozun çeşitli evrelerini, aktive olmuş monositlerdeki farklılaşmayı, ayrıca B ve T lenfositlerinde farklılaşma ve çoğalmayı güçlendirdiği gösterilmiştir. Ayrıca sefodizimin normal çalışan immün sistemi uyarmaktan çok, baskılanmış immün sistemin normale dönüştürdüğü bildirilmektedir. Çalışmamızda sefodizimin, çeşitli infeksiyonlara duyarlılığı artmış olan, ayrıca üremiye bağlı toksisite nedeniyle lökosit ve makrofaj fagositik kapasitesi gibi bir dizi savunma parametresi zayıflamış kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda, lenfosit alt grupları, fagositoz, kompleman aktiviteleri, immünglobulin düzeyleri, insan lenfosit antijeni ve çeşitli mitojenlerle in vitro olarak uyarılan lenfositlerin transformasyonunun; antibiyotik uygulamadan hemen önce, tedavinin devam ettiği günlerde ve antibiyotik sonrası verilerle karşılaştırılmasını yaptık. Böylece hem tedavi sırasında hem de tedavi bittikten sonra immün sistem parametrelerinde sefodizimin immünomodülatör etkinliğini sağlamak amacıyla; istanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Hemodiyaliz Ünitesi'nde takip edilen yaşları, 20-40 arasında değişen 4'ü erkek 3'ü kadın toplam 7 adet kronik böbrek yetmezliği olan hemodiyaliz hastası çalışma kapsamına alındı. Sonuç olarak; tedavi öncesinde, tedavi bitiminde ve tedavi bittikten bir ay sonra CD2, CD3, CD4, CD15, CD19, CD25, HLA-DR, fagositoz, C3, C4, AH100, CH100, IgG ve IgM oranlarında tedavi sırasında artış, daha39 sonra bir ayı takiben başlangıçtaki değerine dönüştüğü tespit edildi. Bunun yanı sıra CD8 ve IgA oranlarında tedavi sırasında azalma, daha sonra bir ayı takiben azalmada devamlılık söz konusu iken CD14, CD56 ve CD3+HLA-DR oranlarında tedavi sırasında azalma, daha sonra bir ayı takiben arttırarak başlangıçtaki değerine dönüştüğü tespit edildi. Ayrıca çeşitli mitojenler kullanarak (PHA, CON-A, PWM) yapılan lenfosit proliferasyonunda antibiyotik verilmeden önce hücre sayısı sabit kalırken, antibiyotik kullanma sırasında kontrol hücre sayısında büyük bir artış görülürken, bu artışı takip eden günlerde yavaş yavaş azalmaya başlamış ve 39. günde antibiyotik kullanmadan önceki hücre sayısına dönmüştür.
Özet (Çeviri)
40 SUMMARY Cefodizime is one of the cephalosporine groups of antibiotics. It also stimulates immune system it has special and clear immunodilator effect. Cefodizime has strengthining effect which seen on different phases of phagocytosis like chemotaxis, differentiation of active monocytes as well as differentiation and multiplying of B and T lymphocytes. Cefodizime has also more stimulation effect on immune defect system rather than on normal immune sistem. In our study comparison of cefodizime effect which was seen in our datum before, during and after treatment for patients with chronic renal failure, who have an increased sensitivity for many infections, fainting of defence mechanisms like leucucytes and macrophage phagocytic capacities lymphocyte under groups, phagocytosis, compleman activite immunoglobuline levels, human lymphocyte antigens and in vitro lymphocyte transformation stimulating by different mitogens. In our study for detection of immunomodilator effect of cefodizime during and after treatment, we studied 7 patients (4 male and 3 female) with chronic renal failure treated by haemodialysis, ranging from 20 to 40 years of old, following in Haemodialysis Unite of Internal Medicine Department in Istanbul Faculty Medicine. As a result of study the propartion of CD2, CD3, CD4, CD15, CD19, CD25, HLA-DR, phagocytosis, C3, C4, AH100, CH100, IgG, IgM was increased during treatment and one month later retained back initial ratio. CD8 and IgA propartion was decreased treatment and continue to41 decrease after one month treatment, while CD14, CD56 and CD3+HLA- DR ratio was decreased during treatment and falling to intial ratio month after one month treatment. Beside these when using many mitogens (PHA, Con-A, PWM) for lymphocyte proliferations, cell numbers stayed stable during antibiyotic using.while a major increasing in control cell numbers was seen during treatment and slowly decreased and return to begining number before treatment at 39 days of antibiotic using.