Genç erişkinlerde büyüklenmeci ve kırılgan narsisizm ile romantik ilişkilerde kullanılan çatışma çözüm stillerinin ilişkisi: İlişki inançlarının rolü
The relationship between grandiose and vulnerable narcissism and conflict resolution styles used in romantic relationships in young adults: The Role of relationship beliefs
  1. Tez No: 903355
  2. Yazar: MELİKE EBRAR ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDEH FARAJİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, büyüklenmeci ve kırılgan narsisizm ile romantik ilişkilerde kullanılan çatışma çözüm stillerinin ilişkisinde ilişki inançlarının rolünün incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklemi kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenen 18-35 yaş aralığında, romantik ilişkisi olan, 268'i (%64.7) kadın ve 146'sı (%35.3) erkek olmak üzere 414 gönüllü katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırma kapsamında tüm katılımcılara Sosyo-Demografik Veri Formu, Beş Faktör Narsisizm Ölçeği – Kısa Form (FFNI-SF), Romantik İlişkilerde Çatışma Çözüm Stilleri Ölçeği (ÇÇSÖ) ve İlişki inançları Ölçeği (İİÖ) uygulanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri IBM SPSS 27 yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Demografik değişkenlerin ölçeklerin ortalama puanları üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla Bağımsız Gruplar t-testi ve ANOVA testi uygulanmıştır. Ölçekler arasındaki ilişki düzeyini ve yönünü incelemek için Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Aracı değişkenin dolaylı etkisi Process Macro 4.2 ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları, kırılgan narsisizm ile boyun eğme ve olumsuz çatışma çözme stili arasında; büyüklenmeci narsisizm ile olumsuz çatışma çözme stili arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. İlişki inançları kırılgan narsisizm ile boyun eğme arasındaki ilişkiye aracılık etmektedir. Büyüklenmeci narsisizm ile çatışma çözme stilleri arasındaki ilişkiye ise aracılık etmemektedir. Diğer taraftan büyüklenmeci narsisizm işlevsel olmayan ilişki inançlarını ve olumsuz çatışma çözüm stilini yordamaktadır. Elde edilen bulgular, narsisizm ile işlevsel olmayan ilişki inançları arasındaki ilişkinin romantik ilişkilerdeki çatışmalarda ortaya çıkabilecek olumsuz tutum ve davranışlar için risk faktörü olabileceğini göstermekedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the role of relationship beliefs in the relationship between grandiose and vulnerable narcissism and conflict resolution styles in romantic relationships. The sample of the research consists of 414 volunteer participants, 268 (64.7%) women and 146 (35.3%) men, in a romantic relationship, between the ages of 18-35, determined by the convenience sampling method. Within the scope of the research, the Socio-Demographic Data Form, Five Factor Narcissism Scale – Short Form, Conflict Resolution Styles in Romantic Relationships Scale, and Relationship Beliefs Scale were administered to all participants. Statistical analysis of the data obtained was made using IBM SPSS 27 software. Independent Groups t-test and ANOVA test were applied to determine the effect of demographic variables on the average scores of the scales. Pearson Correlation analysis was used to examine the level and direction of the relationship between the scales. The indirect effect of the mediator variable was evaluated with Process Macro 4.2. Results show that there is a positive relationship between vulnerable narcissism and submission and negative conflict resolution style. Additionally, there is a positive significant relationship between grandiose narcissism and negative conflict resolution style. Relationship beliefs mediate the relationship between vulnerable narcissism and submission. Nonetheless, there is no mediating role of relationship beliefs between grandiose narcissism and conflict resolution styles. On the other hand, grandiose narcissism predicts dysfunctional relationship beliefs and negative conflict resolution style. Findings indicate that the relationship between narcissism and dysfunctional relationship beliefs may be a risk factor for negative attitudes and behaviors that may arise in conflicts in romantic relationships.