Sağlık çalışanlarında toplam kalite yönetiminin örgütsel özdeşleşmeye etkisi
The effect of total quality management on organizational identification in healthcare professionals
  1. Tez No: 903356
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE EBRU ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Toplam Kalite Yönetimi (TKY), sağlık sektöründe hizmet kalitesinin ve hasta memnuniyetinin artırılması amacıyla uygulanan bir yönetim felsefesidir. Bu felsefe, tüm çalışanların süreç iyileştirme ve hasta bakım kalitesinin artırılması sürecine aktif olarak katılımını gerektirir. Örgütsel özdeşleşme, çalışanların motivasyonunu, iş tatminini ve performansını doğrudan etkileyen önemli bir faktördür. Sağlık çalışanlarının örgütsel özdeşleşme düzeyleri, kurumlarının değer ve hedefleriyle ne ölçüde özdeşleştiklerini ifade eder. Bu çalışma, TKY uygulamalarının sağlık çalışanlarının örgütsel özdeşleşme düzeylerine olan etkisini incelemektedir. Çalışmada, sağlık sektöründe faaliyet gösteren bir hastane üzerinde TKY uygulamaları değerlendirilmiş ve bu uygulamaların sağlık çalışanlarının örgütsel özdeşleşme düzeyleri üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Araştırma kapsamının evrenini Hitit Üniversitesi Çorum Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan doktor, hemşire ve idari personelden 298 adet veri toplanmıştır. Veri toplama sürecinde anket yöntemi kullanılmıştır, söz konusu anket üç bölümden oluşmaktadır. Toplanan verilerin düzenlenmesinde Microsoft Office Excel ve istatistiksel analizlerde ise SPSS paket programı kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki etkileşimin ölçülmesinde pearson korelasyonu ve doğrusal regresyon analizleri kullanılmıştır. Ayrıca ölçek ortalamalarının demografik kontrol değişkenlerine göre farklılaşma durumu ise ikili gruplar için bağımsız örneklem t testi, iki den fazla gruba sahip olanlar için ise tek yönlü varyans analizi (Anova) ile incelenmiştir. Araştırmanın bulguları, TKY uygulamalarının sağlık çalışanlarının örgütsel özdeşleşme düzeylerini olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Sağlık hizmetlerinin genel kalitesine de olumlu katkılar sağlayabileceğini söylemek mümkündür. Bu bağlamda, TKY'nin sağlık sektöründe başarılı bir şekilde uygulanmasının, çalışanların örgütsel özdeşleşme düzeylerini artırdığı ve bu durumun sağlık hizmetlerinin genel kalitesine olumlu katkılar sağladığı söylenebilir. Çalışmanın bulguları, sağlık kurumlarında TKY uygulamalarının yaygınlaştırılmasının ve bu uygulamaların sürekli olarak iyileştirilmesinin önemini vurgulamaktadır. Bu bağlamda, sağlık yöneticilerinin TKY ilkelerini benimseyerek, çalışanların kurumsal değerlerle özdeşleşmelerini teşvik etmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Total Quality Management (TQM) is a management philosophy applied to increase service quality and patient satisfaction in the health sector. This philosophy requires the active participation of all employees in the process of process improvement and patient care quality. Organizational identification is an important factor that directly affects employees' motivation, job satisfaction and performance. Organizational identification levels of healthcare professionals indicate the extent to which they identify with the values and goals of their institutions. This study examines the effects of TQM practices on the organizational identification levels of healthcare professionals. In the study, TQM practices were evaluated in a hospital operating in the health sector and the effects of these practices on the organizational identification levels of healthcare professionals were analyzed. The universe of the research was 298 data collected from doctors, nurses and administrative staff working at Hitit University Çorum Erol Olçok Training and Research Hospital. The survey method was used in the data collection process. The survey in question consists of three parts. Microsoft Office Excel was used in organizing the collected data and SPSS package program was used in statistical analysis. Pearson correlation and linear regression analyses were used in measuring the interaction between variables. In addition, the difference in scale means according to demographic control variables was examined with independent sample t-test for dual groups and one-way analysis of variance (Anova) for those with more than two groups. The findings of the study show that TQM practices positively affect the organizational identification levels of healthcare workers. It is possible to say that it can also make positive contributions to the general quality of healthcare services. In this context, it can be said that the successful implementation of TQM in the healthcare sector increases the organizational identification levels of employees and this situation makes positive contributions to the general quality of healthcare services. The findings of the study emphasize the importance of disseminating TQM practices in healthcare institutions and continuously improving these practices. In this context, it is recommended that healthcare managers adopt TQM principles and encourage employees to identify with institutional values.