Kadınların giyime yönelik dış görünüş algıları
Women's perception of appearance towards clothing
  1. Tez No: 903374
  2. Yazar: GONCA YEDİREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Moda, temelinde giyim aracılığıyla kendini ifade etmiş ve genellikle kıyafetlerle ilişkilendirilmiştir. İnsanlar varlıklarını ilk olarak dış görünüşleriyle fark ettirmeye çalışmışlardır. Giyinme gereksinimi, temel ihtiyaçlarla başlayıp günümüz toplumunda kimlik edinme ve farklı tarzlara sahip olma gerekliliğine dönüşmüştür. Kişiler başkalarının karşısına çıktığında, karşı tarafın kendileri hakkındaki görüşlerini önemsediklerinden dolayı bu durum kaygıya yol açmaktadır. Sosyal görünüş kaygısı, sağlıklı beden imajının oluşması, olumsuz beden algısı ve düşük benlik saygısı ile ilişkili olup, kişilerin görünüşleriyle ilgili olarak yaşadıkları kaygıdır. Bu araştırmada, kadınların günlük (casual), spor, klasik giyim tarzlarını nasıl algıladıkları ve kadınların dış görünüş kaygılarının bilimsel çerçevede değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma modellerinden, betimsel yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Çorum'da yaşayan kadınlar, örneklemini ise 18 yaş üzerindeki kadınlardan araştırmaya gönüllü katılan 283 kadın oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Araştırma verilerine SPSS 27 istatistik programında analizler uygulanmıştır. Araştırma sonucunda kadınların yaş ve vücut tipi ile dış görünüş kaygısı arasında anlamlı farklılık görülmüştür. Yaş ilerlemesine ve vücudun genişlemesine bağlı olarak kadınlarda dış görünüş kaygısının arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fashion has fundamentally been a way to express oneself through clothing and is often associated with attire. People have first sought to make their presence known through their appearance. The need for clothing which stated with basic necessities, has evolved into a requirement for acquiring identity and having different styles in modern society. When individuals present themselves to others, they often experience anxiety due to their concern about how others perceive them. Social appearance anxiety is reated to the development of a healthy body image, negative body perception, and low self-esteem. It refers to the anxiety individuals experience regarding their appearance. This study aims to scientifically evaluate how women perceive casual, sports, and classic clothing styles and their concerns about appearance. Aquantitative reseach model, specifically a descriptive method, was used in the study. The population of the study consists of women living in Çorum, and the sample includes 283 women over the age of 18 who voluntarily participated in the research. A survey was used as the data collection tool. The data collected tool. The data collected was analzed using the SPSS 27 statistical program. The results of the study showed significant differences between women's age, body type, and appearance anxiety. It was found that appearance anxiety increases as women age and their bodies expand.